doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun’u Bekleyen Büyük Tehlike! Çiftçi Umutla O Günü Bekliyor, Ancak…

findik-iscileri-asisiz-samsunu-bekleyen-buyuk-tehlike
Daha Fazla Göster

Samsun’u Bekleyen Büyük Tehlike! Çiftçi Umutla O Günü Bekliyor, Ancak…  Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, hasat öncesi son hazırlıkların yapıldığını belirterek, fındık fiyatlarının en az 30 TL olarak açıklanması gerektiğini söyledi ve fındık işçilerinin aşılanması noktasında çağrıda bulundu

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, fındık hasadına sayılı günler kaldığını belirterek, “Fındık hasadı 8 Ağustos itibariyle başlayacak. Hükümette fındık fiyatlarını istediğimiz gibi açıklarsa, çiftçi de tarlaya moralli girer. Alım fiyatlarının en düşük 30 TL olmasını bekliyoruz” dedi.

05 tutuncu 3 scaled Ana Manşet

İŞÇİLER GELMEYE BAŞLADI

Karadeniz Bölgesi’nin önemli geçim kaynaklarından olan fındık için hasat zamanı yaklaşırken, fındık sahipleri de son hazırlıkları yapıyor. Samsun’da fındık hasadının 8 Ağustos tarihi itibariyle başlayacağını belirten Tütüncü, “Fındık işçileri Samsun’a gelmeye başladı. Çadırlar kuruluyor, barınak yerleri hazırlanıyor. Samsun’a en az bin 500 – 2 bin civarında işçinin gelmesini bekliyoruz. Hükümette fındık fiyatlarını istediğimiz gibi açıklarsa, çifti de tarlaya moralli girer. Alım fiyatlarının en düşük 30 TL olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

2021 07 findik3 Ana Manşet

ACİLEN AŞILANMASI LAZIM

Ayrıca işverenleri de koronavirüse karşı uyaran Başkan Tütüncü fındık bahçelerinde çalışan kişilerin aşılanması gerektiğini belirterek, “Gündeydoğu bölgesinde sıkıntılar var. Birçok insan aşılanmadı ve aşı kampanyalarına katılmadı. Bu insanlar şimdi, fındık toplamak için Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon’da yoğunluk oluşturacak. Bu insanları kaldıkları yerlerde, devlet tarafından acilen aşılanması lazım. Karadeniz Bölgesi’ne gelen tarım işçilerinin tamamının aşılanması gerekiyor” diye konuştu.

Merve İLHAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir