banner1365

banner1345

Yılport Samsunspor o davayı kazandı

banner1357

Yılport Samsunspor'un TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu tarafından eski futbolcusu Ufuk Selim Teber'e ödemesi kararı verilen 585 bin avroluk fesih bedelini tahkim kurulu reddetti. 

SAMSUNSPOR 04.01.2019, 13:49 04.01.2019, 14:41
Yılport Samsunspor o davayı kazandı
banner1353

Kırmızı Beyazlılar'ın 2011-2012 sezonunda Süper Lig'de Kayserispor'dan transfer ettiği Selim Teber, toplamda 3 maçta forma giymiş 226 dakika süre almıştı. Sezon sonu küme düşen Kırmızı Beyazlılar futbolcu ile olan sözleşmesini fesh etmişti. Teber bir sonraki sezon da Karabükspor'a transfer olmuş Süper Lig'de forma giymeye devam etmişti. Aradan geçen süre sonunda Samsunspor'a 585 bin avroluk dava açan Selim Teber'i TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu haklı bulmuş Samsunspor'un bu parayı ödemesini kararlaştırmıştı. Samsunspor'un yaptığı itirazlar kabul edilerek tahkim kurulu kararı bozduğunu açıkladı. Nuri Asan Tesisleri'nde kulüp avukatlarıyla birlikte açıklamada bulunan Başkan İsmail Uyanık, bu kararın Türk futbol tarihine örnek niteliğinde olduğunu söyledi. 

 
BAŞKAN UYANIK: BU KARAR ÖRNEK OLACAK
Kararın örnek bir karar sayılabileceğini ifade eden Yılport Samsunspor Kulübü Başkanı İsmail Uyanık, “Türk futbolunda dün akşam itibariyle önemli bir konu TFF tarafından sonuca bağlandı. Samsunspor’un önünde büyük bir soruna neden olacak, haksız yere kasamızdan 585 bin Euro'dan fazla paranın çıkmasına neden olacak UÇK kararı sonrasında, avukatlarımızın çabasıyla Türk futbol tarihinde kulüplerin lehine olacak ender sayılabilecek bir karara imza attılar. Selim Teber bizde 3 maç oynayıp sakatlanıp gidiyor. Oyuncunun forma giydiği ilk senedeki parasını o dönemki yönetim 5 sene sonra yaptığı protokolle alacağı olan 585 bin Euro'nun tamamını ödüyor. Yılport Samsunspor yapılanması Türkiye gündemine geldiği an, uyuyan dosya tekrara gün yüzüne çıkartılıyor. Futbolcu, sözleşmesinin 2. senesinde Karabükspor’da oynadığı halde başka bir yerde oynamamış gibi Samsunspoor’dan oynamadığı 2. yılın parasını da faizleriyle birlikte almaya çalışıyor. Konunun özü budur ve biz bu davada haklı görüldük” dedi. 

AVUKAT 'ÇOK BÜYÜK MEVLA'
Büyük bir tazminat ödemekten kurtulduklarının altını çizen Avukat Ece Özsu, “Selim Teber isimli oyuncu, 2011-2012 yılı sonunda kulüple olan sözleşmesini tek taraflı fesihle ayrılışı sonucunda kulübümüze fesih tazminatı adı altında bir dava açıldı. UÇK futbolcunun tazminat talebini kabul etti fakat futbolcu tazminat talebinde haksızdı. Biz bütün hukuki argümanlarımızla Tahkime başvurduk ve Tahkim Kurulu kararı sonucunda futbolcunun haksız olduğu kesinlik kazandı. Böylece fesih tazminatının ödenmemesi kararı verildi. Davada 585 bin Euro ve 2012 yılı Temmuz ayından itibaren işleyecek yüzde 10’luk faiz talebi vardı. Çok büyük bir meblağdan bu kararla birlikte kurtulmuş olduk. Tazminat zararın olduğu yerlerde söz konusudur. Söz konusu olayda futbolcunun herhangi bir zararı olmadığı için ve Samsunspor’la olan sözleşmesini haklı olarak feshetmediği gerekçesiyle bir tazminata hükmedilmedi. Bu nedenle kimsenin hakkının elinden alındığı gibi bir durum söz konusu değil” diye konuştu. 

Kulübün diğer avukatı Merve Mısır da şunları söyledi: 
“Sözleşmesel uyuşmazlıklarda 1 maddenin bizi nerelere götüreceğini ve nelere sebebiyet vereceğini gördük. Geçmişte yapılan dikkatsizliklerin kurbanı olmadığımız için çok mutluyuz. Bu davada birçok arkadaşımız görev aldı. Haklı olduğumuz davayı kazandığımız için çok mutluyuz.” 

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ekim 2019
İmsak 05:23
Güneş 06:49
Öğle 12:24
İkindi 15:20
Akşam 17:49
Yatsı 19:09