banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsunspor'dan duyarlı davranış - Samsunspor Haberleri

banner1357

Yılport Samsunspor, spor kulübü olması dışında toplumsal konulara da gösterdiği hassasiyetle Türk toplumunun takdirini kazanıyor. Kırmızı-Beyazlılar son olarak, DMD kas hastası çocuklar için farkındalık yaratmak için yeni oluşan bir akıma katıldı.

SAMSUNSPOR 06.09.2019, 12:56 06.09.2019, 13:09
Samsunspor'dan duyarlı davranış - Samsunspor Haberleri
banner1353
banner1375

Yılport Samsunspor, spor kulübü olması dışında toplumsal konulara da gösterdiği hassasiyetle Türk toplumunun takdirini kazanıyor. Kırmızı-Beyazlılar son olarak, DMD kas hastası çocuklar için farkındalık yaratmak için yeni oluşan bir akıma katıldı. Samsunspor, Atabey Çiçek, Guido Koçer, Gökhan Alsan, Caner Arıcı ve Gökhan Meral, aracılığıyla bu akımı desteklerken, Ankaragücü Kulübü'ne de davette bulundu. Sosyal medya hesabı üzerinden katıldıkları akım için, "DMD kas hastası çocuklarımızın sorunlarına farkındalık yaratma amaçlı bu challenge'a katılıyor ve Ankaragücü‘nü de davet ediyoruz" ifadeleri kullanırken, Kırmızı-Beyazlılar bu duyarlı davranış için yüzlerce takdir mesajı aldı. 

DMD nedir?

DMD çocuklarda 3 ila 5 yaşları arasında ortaya çıkan, ilerleyici kas yıkımı ve zayıflığına neden olan genetik bir hastalıktır. DMD kas hastalığında distrofin geninde bulunan bir mutasyon sonucu, distrofin proteini sentezlenemez. Bu protein kasların bütünlüğünü sağlamakla görevlidir. Proteinin yokluğunda kaslar bütünlüğünü koruyamaz ve yıkım baş gösterir. Kaybedilen kasların yerini yağ dokusu almaya başlar. 

Distrofin geni X kromozomu üzerinde bulunur, bunun sonucunda DMD kas hastalığı X genine bağlı olarak geçiş gösterir. Hastalığın erkeklerde daha sık gözlenmesinin nedeni erkek çocuklarda bir X krozomu bulunmasıdır, dolayısıyla bu gende bir hata olduğunda distofini sentezleyecek başka bir gen kopyası yoktur. Kız çocuklarında ise 2 tane X kromozomu bulunur. Babadan ya da anneden gelen X kromozomundaki distrofin hatalı olsa bile diğer kopyada sentezlenen protein, kasların işlevlerini yerine getirmesi için yeterlidir. Çok ender olarak (50 milyonda bir) kızlarda bulunan iki X kromozomunda da sorun varsa hastalık kızlarda gözükebilir.  

Mustafa TOGUR

samsunspor dmd

Yorumlar (0)