banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Mustafa Aztopal: Samsunspor futbolda kendi modelini oluşturacak

Yılport Samsunspor Genel Menajeri Mustafa Aztopal, Başkan İsmail Uyanık ile kulübün yeni bir vizyon yakaladığını belirterek, "Bu vizyondan başarıdan başka bir şeyin çıkma şansı yok. Samsunspor futbolda ve altyapıda kendi modelini oluşturacak" dedi

SAMSUNSPOR 14.01.2019, 15:19
Mustafa Aztopal: Samsunspor futbolda kendi modelini oluşturacak
banner1343

Antalya’da keyifli bir kamp dönemi geçirdiklerini belirten Yılport Samsunspor Genel Menajeri Mustafa Aztopal, “Hazırlık maçlarında skordan ziyade oynanan oyundan çok mutlu olduk. Karşılaşmalarda bütün oyuncularımızın çok istekli ve hırslı olduklarını gördük. İdmanlarda da oyuncu grubumuz büyük bir şevk ve keyifle çalışıyor. Şuana kadar çok keyifli bir kamp geçirdiğimizi düşünüyorum” dedi.

SAMSUNSPOR SEVGİSİYLE
Samsunspor ile 6 yaşında tanıştığını belirten Mustafa Aztopal, “Almanya’ya gitmiş bir ailenin çocuğuyum. 1984 yılında Samsun’a kesin dönüş yaptığımızda 6 yaşındaydım ve o yaşımda Samsunspor ile tanıştım. Rahmetli dayım Hüseyin Kocaoğlu, beni Samsunsporlu yaptı. Onun omuzlarında kale arkasından maç izlerdim. O zamanlar Samsunspor’un çok iyi olduğu dönemlerdi. Koltuklar yoktu ama seyirci kapasitesi 27-28 bine ulaşıyordu. O günden beri artan bir Samsunspor sevgisiyle yoğrulduk. Dolayısıyla futbol sektöründe, 9 senelik hakemlik kariyerini bir tarafa bırakarak, profesyonel futbol kariyerimde 8’inci yılımdayım. Tüm bu bilgi birikimimle gönül verdiğimiz kulübe gelip hizmet etmek bende çok büyük heyecan uyandırıyor” diye konuştu.

BAŞARILI OLMAK ZORUNDAYIZ
Mustafa Aztopal, Yılport Samsunspor’un çok önemli bir kurumsallaşma adımı attığını ifade ederek, “Başta başkanımız İsmail Uyanık ve Yıldırım  Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım ile birlikte çok büyük hedeflere atılmış adımlar var. Böyle bir vizyondan başarıdan başka 
bir şeyin çıkma şansı yok. Başarılı olmak zorundayız.Bu başarı için tüm vizyon fazlasıyla Yılport Samsunspor’da var. Başkan İsmail Uyanık’ın başkan olduğu dönemlerde kısıtlı imkanlarla Samsunspor hem bulunduğu lige çok önemli başarılar elde etti. Hem de bünyesinde o dönem star diyebileceğimiz yıldızlar yetiştirdi.

İSMAİL UYANIK'LA VİZYON GENİŞLEDİ
Şimdi çalışma imkanı bulduğumuz Serkan Aykut, Celil Sağır, Ercan Koloğlu, Cenk İşler. Bu değerler o dönem kısıtlı imkanların olduğu dönemdi. Fakat bunlar İsmail Uyanık vizyonu sayesinde ortaya çıkmıştı. Şimdi o vizyon yıllar itibariyle daha da gelişti. Başkanımız şu anda başımızda ve daha iyi imkanlarla Yılport Samsunspor yönetiliyor. Dolayısıyla o vizyon daha da genişledi. Büyük başarı elde eden takımımız bu imkanlarla çok daha büyük başarılar elde edecektir. 

TÜM PLANLAR ŞAMPİYONLUK ÜZERİNE
Ben de tüm bilgi, birikimimle ve enerjimiz ile bu başarılara katkı sunmak için geldim. Benim hem Avrupa hem de yurt içindeki görevlerim devam edecek. Burada gelecek seneye hazırlık anlamında mutlaka çalışmalarımız olacak. Benim de bununla ilgili uzun süredir yaptığım çalışmalar var. Başkanımız ile fikirlerimizin örtüşmesi doğrultusunda hareket edeceğiz. Tüm planlarımızı bir sonraki sezona yükselecekmişiz gibi yapıyoruz. Onun için önümüzdeki aylar bizim için çok kıymetli. Benim Avrupa ziyaretlerim olacak” şeklinde konuştu.

TÜRK FUTBOLUNUN BORCU 9,5 MİLYAR
Türkiye’deki tüm kulüplerin yaklaşık olarak 9.5 milyar TL borcunun olduğunu ifade eden Mustafa Aztopal, “Türk futbolunda şu anda tüm kulüplerin yaklaşık 9.5 milyar TL gibi bir borcu var. Bu borcun 8.2 milyarı 4 büyük takımlara ait. Bunlar çok ciddi bir rakam. Kulüpler her  zaman kazandığından fazlasını harcamış ve artık bu mızrak çuvala sığmamış, o çuval delinmiş bir şekilde. Bunun bir şekilde önleminin  alınması gerekiyor. Tüm bu oluşan finansal krizlerin esas sebebi Türkiye’de kulüplerin sahiplik müessesesine geçmemiş olmasından  kaynaklanıyor. Yani siz seçimler üzerinden yönetime geliyorsunuz, o kulübü borçlandırıyorsunuz ve kişisel olarak hiçbir sorumluluğa sahip  değilsiniz. Yani transferler yapıyorsunuz, bir takım harcamalar yapıyorsunuz, kazanacağınızdan fazla harcamalar yapıyorsunuz, ileriye  dönük bir takım ödeme taahhütlerinde bulunuyorsunuz fakat bunları gerçekleştirme zamanı gelince seçime girmeyip tabiri caize ortadan  kayboluyorsunuz. Sizin yerinize gelen diğer yöneticiler de o günü kurtarmak adına aynı metoda başvuruyor. Bu borç da giderek büyüyor. 

KÖTÜ GİDİŞATI ENGELLEYEMEZSİNİZ
Ben Kasımpaşa A.Ş.’de çalışırken Kulüpler Birliği toplantılarına katılıyordum. 15 yıldır hayata geçirilemeyen bir Spor Kulüpleri Yasası  var. Oradaki çok önemli maddelerden bir tanesi ‘yüzde 51’i dernek olmalı’ diyen ve halen kalıplaşmayan maddeler vardı. Siz buna bu madde  üzerinden giderseniz, sahiplik müessesesini tam olarak getirmezseniz bu kötü gidişatı hiçbir şekilde engelleyemezsiniz. Şirketleşmeye Türkiye’de  çok az sayıda kulüp geçmiş durumda. Yılport Samsunspor ise bunu çok iyi bir şekilde yapıyor ve borçlarını yavaş yavaş minimum seviyelere  indiriyor” ifadelerini kullandı.

KENDİ MODELİMİZİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ
Yılport Samsunspor’un altyapıda kendi modelini oluşturacağını belirten Mustafa Aztopal, “Samsunspor kısıtlı imkanların olduğu dönemlerde çok  değerli futbolcular yetiştirdi. Şimdi de takımımızın yeni tesisleşmeleriyle birlikte çok önemli hamleleri olacak. 1.5 ay önce Genk  kulübü yetkilileri Samsun’a geldi. Başkanımız ve çeşitli yöneticilerle görüştü. Genk, önemli bir modeldir ama tek model değildir. Örneğin bugün  Genk takımının 25 kişilik A takımı kadrosunda mutlaka kendi prensipleri doğrultusunda olan 10 tane altyapıdan yetişmiş oyuncu var. Bizim için  örnek alabileceğimiz model olabilir. Ama mutlaka Samsunspor kendi modelini ortaya çıkaracaktır. Biz çeşitli modellerle bir takım işbirliği  yapabiliriz, değerlendirebiliriz. Onlardan mutlaka fayda da sağlarız fakat Yılport Samsunspor kendi modelini oluşturacaktır. Takımımızın  önümüzdeki 4-5 sene içerisinde tesisleşmeden itibaren oyuncu kadrosunun çok önemli bir kısmını akademiden yetiştirdiği oyunculardan oluşturma  hedefi vardır. Bu hedefte asla bir sapma olmayacaktır. Yılport Samsunspor için akademi ve altyapı çok önemli ve biz bunu 4-5 senelik  dönem içerisinde net bir şekilde gerçekleştireceğimizi biliyoruz” diye konuştu.

20 BİN ÜSTÜ TARAFTAR İSTİYORUZ 
Yılport Samsunspor’un ikinci yarıda hedefe ulaşacağını ifade eden Mustafa Aztopal, “Güçlenen kadromuzla ligin ikinci yarısında biz hedefe  ulaşacağız. Her maça final olarak bakıp, bu işi olumlu şekilde bitireceğiz. Onun için başka bir şey düşünmüyoruz. Taraftarımız ile  birlikte her maçta bu senenin seyirci rekorunu kırmak istiyoruz. Artık 20 bin sayılarının üstlerini görmek istiyoruz. Taraftarımızın bize  inandığını biliyorum. Onların heyecanını görebiliyorum. Dolayısıyla bu heyecanı bizimle canlı paylaşmasını ve artık stadımızda taraftarlarımızı  daha fazla sayıda görmek istiyoruz. Taraftarımızın bu çağrıya kulak vereceğine inanıyorum. Onlardan beklentilerimiz, bizi sonuna kadar  desteklemeleridir” dedi.

Yorumlar (1)
Ekrem. ÖZKUL 9 ay önce
Önce yönetimdeki herkesi (Büyük veKüçük )Saygı ve Sevgi,ile SELAMLIYORUM Sağlıklı ömürler diliyorum.Harikasınız güzel işler başaraçağınıza inanıyorum.Ben Samsunluyum ve Samsunsporluyum ve not düşmek istiyorum Samsunsporlu olmamtaki enbüyük bay sahibi Kaleci TEKİN KARDEŞİMİZ,onun samsunsporluluğuna hayranım onata Sağlıklı Ömürler diliyorum.Başarılarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Eylül 2019
İmsak 04:42
Güneş 06:08
Öğle 12:35
İkindi 16:05
Akşam 18:51
Yatsı 20:12