Hilas Otel

Çelik İnşaat

Efsane stoper Kasım Çıkla, 10 yıllık Samsunspor mazisini anlattı

Samsunspor'da 1986'dan 1995'e kadar formasını giyen efsane stoper Kasım Çıkla, Kırmızı Beyazlı ekipte geçirdiği 10 yılını Samsun Gazetesi'ne anlattı

Efsane stoper Kasım Çıkla, 10 yıllık Samsunspor mazisini anlattı

Futbol hayatına Yolspor'da başlayan Kasım Çıkla, 1986-87 sezonunda Samsunspor'la tanıştı ve futbol kariyerinin 10 yılını burada geçirdi. Efsane kadroların efsane stoperlerinden olan Kasım Çıkla, Kırmızı Beyazlılarda yaşadığı 10 yıllık süreci ve Samsunspor'un bu gününü gazetemize anlattı.

1986 YILINDA BAŞLAYAN MACERA
1967 yılında Samsun'da doğan Kasım Çıkla, futbola Yolspor'da başladı. O dönemin Samsun amatöründe forma giyen her sporcu gibi hayali olan Samsunspor'da forma giyme şansını 1986 yılında bulan Kasım Çıkla o dönemleri, "1986'da Samsunspor'a geldiğimde çok mutluydum. Yaklaşık 10 yıl boyunca bu takıma hizmet ettim. Elbette güzel günlerimiz de oldu, üzüntülü günlerimizde. Unutamadığım birçok hatıra biriktirdim Samsunspor'la birlikte. Samsunspor, beni ben yapan kulüptür" şeklinde dile getirdi.

'KAZA, DERİN İZLER BIRAKTI'
O dönemde forma giyen birçok isimde olduğu gibi 1989 yılında meydana gelen üzücü kaza, Kasım Çıkla'da da unutulmaz, derin izler bıraktı. Kaza anında otobüste olan ve yaşanan üzücü manzaranın yakın tanıklarından olan Kasım Çıkla, "O kaza bizim için çok yıkıcı oldu. Çok üzüldük. Yıllarca üzerimizden atamadık. O kazada ağabeylerimi ve arkadaşlarımı kaybettim. Birçoğu da, sakat kaldı. Yıllarca o olayın hatıraları silinmedi gözümün önünden. Samsunspor'da unutamadığım en büyük üzücü an oydu. O gün otobüste yaşadıklarımı ömrüm boyunca da unutamayacağım. Samsunspor'un en değerli isimlerini o kazada kaybettik. Bir kısmı da sakat kaldı. O dönemden sonra elbette Samsunspor'da bir düşüş oldu. Ancak, sonrasında küme düşsek bile aynı senesinde tekrar hak ettiğimiz yere geri geldik" dedi.

İHTİŞAMLI GÜNLER İÇİN ALTYAPI
Samsunspor'un kendi dönemlerinde ilk 11'inde yer alan futbolculardan 7-8'nin kendi altyapısından ve şehrinden olan sporculardan oluştuğunu Çıkla, "Alt yapının önemi günümüzde de tekrar ortaya çıkmaya başladı. Bizim zamanımızda özellikle Anadolu kulüpleri kendi altyapılarında yetişmiş isimlerle başarılara ulaştı. Samsunspor, bu kulüplerin başında gelir. Ve şimdi görüyorum ki, İsmail Uyanık'ın tekrar göreve gelmesiyle Samsunspor'da o eski günlerine dönmek için en büyük kozunun alt yapı olduğunun tekrar farkına vardı. Samsunspor'un o eski güzel günlerine dönmesi kendi altyapısında yetişen sporculardan geçiyor. Mesele sadece kulüp içindeki alt yapı değil, şehirde yer alan bütün amatör kulüplerdir. İsmail başkan da bunun farkında olduğu için, tüm kulüplerle irtibatını koruyor. Bu alt yapı sorunu sadece Samsunspor için değil, Türk futbolunun tamamında var. Kulüpler transferlere harcadıkları paralar yüzünden kapanma ve batma noktasına geliyor. Samsunspor, bunu başarabilirse, ihtişamlı günlerine döneceğine tüm kalbimle inanıyorum" diye konuştu.

EN BÜYÜK KOZ, TARAFTARDIR
Samsunspor'un etrafında tüm şehrin, valisinden, belediye başkanlarına çok güzel bir birliktelik ortamı sağladığını belirten Çıkla, "Samsunspor'un en büyük kozu taraftarıdır, Samsunlu halkıdır. Eğer kulübü halktan uzaklaştırırsanız, başarılı olma şansınız yok. Eski yönetimleri eleştirmek istemiyorum ama zamanında halk ile kulüp birbirinden koparılmaya çalışıldı. Bunun da en büyük zararını yine Samsunspor gördü. Önceden Samsun'daki amatör kulüpler, Samsunspor'a değil futbolcu vermek yan yana anılmak bile istemiyorlardı. İsmail Uyanık'la birlikte sağlanan bu birliktelik ortamı korunmalı ve böylece, Samsunspor, tüm şehrin kenetlenmesiyle hak ettiği gibi Süper Lig'e tekrar çıksın. Biz alt yapı derken sadece Samsunspor'un U15, U16 takımlarından felan bahstmiyoruz. Alt yapıdan kastımız, tüm şehirde mücadele eden amatör kulüplerdir. Sporcular oralarda yetişecek ve tecrübe kazanacak ki, ileride Samsunspor'da başarı sağlasın. Biz de zamanında farklı kulüplerden gelerek Samsunspor çatısı altında başarıdan başarıya koştuk" dedi.

COŞKUNDERE İLE BİRLİKTE TUZLA'DA
Kasım Çıkla'da uzun zamandır 2'nci Lig ekiplerinden olan Tuzlaspor'da Ercüment Coşkundere'nin yardımcı antrenörlüğünü yürütüyor. 2'nci Lig'te tecrübeli antrenörlerden olan Çıkla'ya, Samsunspor'un tarihinde ilk kez yer aldığı 2'nci Lig hakkındaki görüşlerini sorduğumuzda, ligin durumu hakkında şu sözleri söyledi: 

2'nci Lig, zor bir ligtir. Buradaki kulüpler için önemli olan sonuçtur. Güzel futboldan ziyade, tüm takımlar 3 puan için mücadele eder. O yönden, Taner Taşkın'ın bu kadar çabuk eleştirilmesini doğru bulmuyorum. Kendisi de bu ligin içinden gelen bir isim. Ligi çok iyi tanıyor ve ona göre taktiklerini geliştiriyor. Üstelik ligin ilk 2 haftasında 4 puan, şampiyonluğa oynayan bir kulübün yapacağı birşeydir. Taraftarların ve şehrin karamsar olmaması lazım. Samsunspor ayrıca yeni kurulmuş bir kulüp. Aldığı oyuncuları tanıyorum ve hepsi bireysel yeteneği üstün oyuncular. Ben bunca zamandır bu ligte böyle kaliteli bir kadro görmedim. Ancak, bu futbolcuların birbirlerine uyum sağlaması için elbette zaman gerekli. Hazırlık maçlarını buna kıyas alamayız. Ligin 4-5 haftasından sonra takım da oturacaktır ve güzel futbolu da o zaman göreceğiz. Eleştiriler elbette olmalı ancak, bunlar yıkıcı olmaamalı. Yakalanan bu olumlu hava zedelenmemeli. Biraz daha sabretmek lazım. Ben tüm kalbimle inanıyorum ki, Samsunspor bu sene şampiyonluğa ulaşacaktır. Yeter ki, futbolcular ligteki rakipleri kadar kpşsun ve mücadele etsin. O zaman zaten bireysel yetenekleri daha iyi ortaya çıkacaktır.

BİZİ BAĞLAYAN BAĞ SAMSUNSPOR'DUR
Son olarak kulübe tüm şehrin destek vermesini ve uzaktan yakından Samsunspor ile bağlantısı olan herkesin el ele vermesi gerektiğini belirten Çıkla, sözlerini, "Samsunspor, bizim ve şehrimizin en büyük değeridir. Bizi birbirimize bağlayan en güçlü bağ Samsunspor'dur. Bu bağı kimse koparmaya çalışmamalı. Ben halen Samsunlu Kasım olarak tanınıyorum. Bundan da gurur duyuyorum" diyerek tamamladı.

Yarın: Emin KAR
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER