Samsunluların 'trafik' derdi!

Samsun'da her gün ölümlü, yaralamalı trafik kazası meydana geliyor. Bu kazalarda ölümler, yaralanmalar ve maddi kayıplar yaşanırken; vatandaşlar özellikle kent içindeki kazaların yeterli önlem alınmamasından kaynaklandığını söyledi.

Son haftalarda yaşanan kazaların ardından vatandaşın tepki eylemleri arttı. Samsun Canlı Haber TV olarak vatandaşlarla trafik kazalarının nedenlerini sorduk:

KURALLARA UYULMUYOR

Bahtiyar DERVİŞOĞLU: "Trafik lambaları, gereken her yerde var ama kurallara uyulmuyor. Eğitim eksikliği, trafik yoğunluğu, park sorunu var. Sıkışıklık meydana gelince kazalar da kaçınılmaz oluyor. Toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. Trafik eğitiminin erken yaşta başlaması gerektiğini düşünüyorum. Sadece şoför olurken, ehliyet alırken değil, ilkokuldayken öğrenecek. Samsun'da alt geçit ve üst geçit sıkıntısı var ama üst geçit yapılsa kimse geçmez ki."

İKİ YILDIR LAMBALAR ÇALIŞMIYOR

Süleyman KESKİN: "Şu anda belediye üst geçitler yapıyor. Geçtiğimiz günlerde bizzat Canik'te yaşanan bir trafik kazasına şahit oldum. O bölgede trafik lambaları 2 senedir var fakat faaliyette değil. Bazen önlemler yetersiz kalıyor. Bunların önüne geçilmesi gerekiyor. Araç sahipleri olsun, yayalar olsun artık eskisi gibi dikkatli davranmıyor."

KAVŞAKLAR YETERSİZ

Selahattin DEMİR: "Samsun'da alt geçitler ve üst geçitler yetersiz, yapılması şart. Ben de sürekli trafikte olan bir insanım. Samsun'da sinyalizasyon sistemleri hep yanlış. Kavşaklar yetersiz. İnsanların toplu taşımaya yönelmesi gerektiğini düşünüyorum. Samsun baştan başa 15 dakika zaten. Vatandaşlar toplu taşımaya yönlendirilse trafik biraz daha hafifler. Samsun gelişen bir kent fakat bu gelişmeye karşı alınan trafik önlemleri yetersiz."

ÜST GEÇİTLER ŞART

Hasan YILDIZOĞLU:  "Son zamanlarda alt geçitler ve üst geçitler yapılıyor. Halkımız da bilinçlenirse, trafik kurallarına, lambalarına dikkat ederlerse kazalar daha da azalacaktır."

Olcay Karabük: "Samsun'da alt geçit ve üst geçit fazla yok. Çok kaza oluyor. Tekkeköy ve Atakum taraflarında özellikle bu sebeple kazalar meydana geliyor. Kazaların meydana gelmemesi için üst ve alt geçitler yapılması gerekiyor. Vatandaşlar da kurallara yeterince uymuyor."

LİMİTLERE UYULMUYOR

Yaşar TOPTAN: "Trafik lambalarının hıza göre ayarlanması gerekiyor öncelikle. Samsun'da alt ve üst geçitlere ihtiyaç var özellikle de Atakum tarafında." 

Arslan Özkan: "Yollarda trafik lambaları yeterli fakat alt ve üst geçitler yeterli değil. Çoğu yerde yok. Trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için vatandaşların kurallara uyması lazım. Hız limitlerine uyulmuyor. Sorun da bunlardan kaynaklıyor."

ÖNLEM ALINMIYOR

Mert ÖZTEKİN: "Samsun'un merkezinde trafik lambaları, alt ve üst geçitler yeterli fakat Tekkeköy tarafında, Kavak yolunda yeterli görmüyorum. Hatta geçtiğimiz günlerde küçük bir evladımız Tekkeköy mevkiinde hayatını kaybetti ve o bölgede de üst geçit yoktu. Trafik akışının yoğun olduğu yerlerde üst geçit yapılabilir, trafik lambaları ona göre düzenlenebilir. Bir kaza yaşanmadan gerekli önlemler alınmıyor maalesef."

LAMBALAR SIKINTILI

Erdinç AYDIN: "Bizim son zamanlarda trafikle ilgili sıkıntılarımız oluşmaya başladı. Atakum'da, Cumhuriyet Meydanı bölgesinde yoğunluklar oluşmaya başladı artık. Alt geçit, üst geçit sıkıntılarımız var. Canik'te trafik lambalarıyla ilgili sıkıntılar fazla. O bölgeye lamba yaptılar fakat çalışmıyor."

Fatih Zengin: "Atakum Belediyesi'nin önündeki kavşakta tren yolunun üzerindeki lamba düzenini anlayabilmiş değilim. Orada inanılmaz bir kargaşa var ve bir çok kazaya bizzat şahit oldum. Lamba var fakat kim ne zaman geçecek belli değil. Aynı zamanda Samsun'da gözlemleyebildiğim kadarıyla da alt ve üst geçite ihtiyaç var."

Merve İLHAN - Ali BİROL

YORUM EKLE

banner650

banner826