Şahsına münhasır bir şehir olan Samsun, ilginç insan profili, konuşma farklılıkları ve yemek alışkanlıklarıyla sık sık gündeme gelir. Haberimizde Samsunluları diğerlerinden ayıran özellikleri sizler için derledik

SAMSUNLULARIN ÖZELLİKLERİ

Samsun denilince akla gelen birçok farklı özellik bulunur. Gerek konuşma tarzı, gerekse yeme alışkanlıklarıyla öne çıkan kent insanı birbirinden farklı konularla sık sık gündeme gelmektedir.

SAMSUNLULARIN UZAYAN "E"LERİ

Karadeniz'in en gözde kıyı ili olan Samsun halkını diğer illerden ayıran belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Samsunluları ayıran özelliklerin başında ise hiç şüphesiz uzayan "e"ler gelmektedir. Bu başka ilde yaşayanların kolayla fark ettiği bir özelliktir

SAMSUNLULAR ÖZGÜ "AZ GEL DA"

Samsun'da şüpheli ölüm! Samsun'da şüpheli ölüm!

Kolayca fark edilecek bir başka özellik ise, Samsunlular tarafından sıkça kullanılan "Az gel daa" kelime kalıbıdır. Öyle ki Samsunlu olma hali adeta bu kelime kalıbı ile bütünleşmiştir. "Da" kelimesi Samsunlular tarafından en favori ifadelerde biridir.

SAMSUN'DA DOĞUMDA DA ÖLÜMDE DE PİDE YENMESİ

Samsunluların yemek ve mutfak kültürü de diğerlerinden ayrılan başlıca özelliklerdendir. Gelenekselleşmiş bir yemek kültürüne sahip olan Samsun'da özellikle doğum, ölüm, davet ve pazar günlerinde pide yemenin tercih edilmesi adeta bir adet halini almıştır.

SAMSUNLULAR ÇABUK SİNİRLENİR

Samsunlular karakteristik özelliklerine bağlı olarak biraz gergin ve çabuk sinirlenir. Karakteristik yapıları açısından Karadeniz'in hırçın sularına benzetilirler. Samsunlular çabuk sinirlenir ama saman alevi gibi olan sinirleri hemen geçer.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

samsunlu-olmak.jpg

samsunlu-olmak-1.jpg