banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Samsunlulara göre, açlık sınırı en az 2 bin 500 TL olmalı 

SAMSUN 19.06.2019, 09:39

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV ekipleri vatandaşlara, "Sizce bir ailenin açlık sınırı nedir?" diye sordu.  Vatandaşlar, ekonomik şartların kötüye gittiğini sadece temel ihtiyaçları karşılayabildiklerini dile getirdi.

İşte aldığımız yanıtlar: 

ELİMİZ, KOLUMUZ BAĞLI 
Ünal OLKUN: Asıl olması gereken tutar 6 bin TL'dir. Günümüzde aldığım maaş ile sadece temel ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Fiyatlar aldı başını gidiyor. Eskiden 50 bin TL'ye araç alırken şimdi 200 bin TL'ye alabiliyoruz.  Elimiz kolumuz bağladı. 

MAAŞIM YETMİYOR 
Ahmet SAĞLAM: İki veya üç kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 500 TL olmalıdır. Evde iki kişi yaşıyoruz. Emekli maaşı alıyorum ama yetmiyor. Bir şekilde geçinmeye çalışıyoruz. Gerçekten hayat artık oldukça zor. 

YETMİYOR
Kenan YAZICI:  Harcamalar bir ailenin kişi sayısına göre değişir. Açlık sınırı bence 3 bin ila 4 bin TL arasında olması gerekir. Hayat şartlarının zor olduğunu herkes biliyor. Mesela biz 5 kişilik bir aileyiz.  Çocuk okuttuğum için maaşım bize yetmiyor. Zor geçiniyoruz. 

KAFA KAFAYA 
Ali AY:  Ben emekliyim ve 4 kişilik bir ailem var. Aldığım bin 900 TL maaş ile ancak temel ihtiyaçlar ve faturaları ödeyebiliyorum. Dolayısıyla özel faaliyet ve sosyal aktiviteye para kalmıyor. Her ay kafa kafaya bir şekilde götürmeye çalışıyorum.

EN AZ 5 BİN LİRA
İlyas YETEN: Açlık sınırının en az 5 bin TL olması gerekir.  Kira, fatura ve çocuk okutmak derken hayat git gide zorlaşıyoruz. Günümüzde üniversite okuyan çocuğa aylık bin lira bile yetmiyor.  Onun haricinde marketi, kasabı, pazarı derken her şey pahalandı. Bu millet ne yapacak bilmiyorum. 

4 BİN TL OLSUN
Murat ÇOLAKOĞLU: Bir ailenin açlık sınırı en az 3 veya 4 bin TL olmalıdır.  Çünkü herşeye yüzde 100 zam uygulanıyor. Yaşam git gide çekilmez bir hal aldı. Fiyatlar ortada. Biz 4 kişilik bir aileyiz ve bu paranın yeterli olması mümkün değil. Yani ne kadar tasarruf yapmaya çalışırsak çalışalım bir türlü yetmiyor.

ŞEHİRE GÖRE DEĞİŞİR
Selvi POLAT: Açlık sınırı şehire göre değişebilir.  Samsun gibi bir şehirde açlık sınırı en az  4 bin TL olmalıdır. Zaten asgari ücretle sadece bir kişi bile çok zor geçinirken, Allah kimsesi olmayanlara yardım etsin. Artık günümüz şartları maalesef iyi değil. 

ALDIĞIM PARA YETMİYOR
Gülden DOĞANAY: Açlık sınırı bence 5 bin lira olmalıdır.  Zaten gıda alışverişi, kılık kıyafet ya da eğitim masrafları derken bu rakamı bile aşıyor. Ben emekli öğretmenim  ve asgari ücret alıyorum, aldığım para yetmiyor. 

ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA 
Güner YİĞİT: Bir ailenin açlık sınırı asgari ücretten fazla olmalı. Çünkü günümüzün şartlarında ekonomik olarak sıkıntı bir süreçteyiz. Aylık giderimizi, kira verip çocuk okuttuğumuzu da hesaplayacak olursak 3-4 bin TL'yi geçiyor. Artık asgari ücret sadece sebze parası haline geldi. 

Hande ONAT, Uğur ATICI 

Yorumlar (0)