doğa calven duru
 
5s dikey arslan bilgi

Samsunlular Dikkat! Ormanlarda Yasak Var!

Samsun'da-Ormanlarda-Yasak-Var1
Daha Fazla Göster

Samsunlular Dikkat! Ormanlarda Yasak Var!  Samsun Valiliği tarafından alınan kararla, piknik ve mesire alanları dışındaki ormanlarda ateşli piknik yapmak, gezmek, motorlu taşıt kullanmak ve kamp yapmak yasaklandı

Samsun Valiliği, Orman Yangınları İle Mücadele Komisyon Kararı sonucunda tescilli piknik ve mesire alanları dışındaki ormanlarda ateşli piknik yapmak, gezmek, motorlu taşıt kullanmak ve kamp yapmayı yasaklayarak, vatandaşları uyardı.

MÜSAADEE EDİLMEYECEK
Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada; “Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde terör örgütleri ve uzantılarının huzur ve güven ortamına zarar vermek, kamuoyunda gündem yaratmak ve toplumsal hayatı olumsuz etkilemek amacıyla tarım arazileri ve ormanlık alanlarda orman yakma, yerleşim yerlerine zarar verme gibi sabotaj eylemleri gerçekleştirdikleri gözlemlenmektedir. Bu kapsamda ilimizdeki ormanlarımız da, vatandaşlarımız tarafından yoğun şekilde piknik amaçlı kullanılması nedeniyle yangın riski altındadır. Ormanlarımızdaki yangın riskinin ortadan kaldırılması için 01.08.2021- 30.09.2021 tarihleri arasında yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları dışındaki ormanlarda ateşli piknik yapmak, gezmek, motorlu taşıt kullanmak, kamp yapmak, anız ve bahçe artıklarını toplanarak yakılması yasaklanmıştır. Yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanlarında 31.10.2021 tarihine kadar ateşli piknik yapılmasına saat 19.00’dan sonra müsaade edilmeyecektir” denildi.

HAVAİ FİŞEK YASAKLANDI
Yapılan açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına müsaade edilmeyecektir. Genel kolluk kuvvetleri ile Orman Muhafaza Memurları başta olmak üzere belediye başkanlıklarına bağlı zabıta ekipleri ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bağlı koruma ve kontrol ekipleri gibi görevliler tarafından, sorumluluk alanlarına giren kaymakamlıklar ve köy muhtarlıklarında mevzuatlar çerçevesinde gerekli kontrol ve denetimleri yaparak, denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemler yapılacaktır.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir