Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Bekir Şahin, 2022 yılında kamu hastanelerinden randevu alan 2 milyon 600 bin kişiden 728 bininin muayene olmaya gitmediğini söyledi. Şahin, bakanlık tarafından başlatılan çalışma doğrultusunda randevularını iptal etmeyen vatandaşların 15 gün aynı branştan randevu alamayacağını kaydederek uyarılarda bulundu. 

MAĞDURİYET YAŞANIYOR

MHRS sistemi üzerinden hastanelere randevu alıp gitmeyenler için harekete geçildi. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, randevularını iptal etmeyenlerin 15 gün aynı branştan randevu alamayacağını duyurdu. Konuyla ilgili Samsun Medya Grubu'na açıklamalarda bulunan Şahin, "Bilindiği üzere vatandaşlarımız MHRS üzerinden istedikleri hastaneden, istedikleri hekime randevu oluşturup, muayeneye gidebilmektedir. Fakat son zamanlarda MHRS randevu oranlarının doluluk oranının yüksek olduğu da görülmekte olup, bakanlığımızın ve bizim yaptığı çalışmalarda bir kısım vatandaşımızın oluşturduğu randevuya gitmediği veya randevu tarihinden önce randevu almadan gidip muayene olduğu ve bu randevuların boş geçtiği tespit edilmiştir. Bu sebepten dolayı da randevu ihtiyacı olan hastalarımızın, randevu alamadıklarını ve bir mağduriyet yaşadıklarını görüyoruz" dedi.

Bir aile kazada yok oldu! Samsun'da gözyaşları içinde toprağa verildiler Bir aile kazada yok oldu! Samsun'da gözyaşları içinde toprağa verildiler

KOLAY ERİŞİMİN YOLU AÇIKLACAK 

Samsun'da gidilmeyen randevu oranının 20-25 seviyelerinde olduğunu belirten Şahin sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Biz 2022 yılında bir çalışma yaptık. 2 milyon 600 bin vatandaşımız MHRS üzerinden randevu oluşturmuş fakat 728 bin vatandaşımız oluşturduğu bu randevuya hiç gitmemiş. Ve bu en çok bizim randevu doluluk oranlarımızın yüksek olduğu; göğüs, kardiyoloji, cildiye ve iç hastalıkları polikliniğinde. Bu sebepten dolayı, bakanlığımız böyle bir çalışma başlattı. Aynı branştan, randevusuna gitmeyen veya randevusu olan bir kişinin 15 gün boyunca o branştan randevu almasını engelleyerek, hem hastalarımızın hem hekimlerimizin mağduriyetini önüne geçmek amaçlı böyle bir çalışma başlattık. Bu çalışma daha kolay erişimin yolunu açacaktır."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.