doğa area cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsunlu Ünlü Sanatçı Ferhan Şensoy’a Veda!

Samsunlu-Ünlü-Sanatçı-Ferhan-Şensoy'a-Veda!2
Daha Fazla Göster

Samsunlu Ünlü Sanatçı Ferhan Şensoy’a Veda!  Samsun’da eski Çarşamba Belediye Başkanı ve Talimhane Caddesi’ndeki Şensoy Sineması’nın sahibi Yusuf Cemil Şensoy’un oğlu ünlü sanatçı Ferhan Şensoy hayatını kaybetti. Şensoy bugün ikindi namazının ardından toprağa verildi

Geçtiğimiz salı günü hayatını kaybeden Samsun’da eski Çarşamba Belediye Başkanı ve Talimhane Caddesi’ndeki Şensoy Sineması’nın sahibi Yusuf Cemil Şensoy’un oğlu ünlü sanatçı Ferhan Şensoy bugün son yolculuğuna uğurlandı  Şensoy’un cenazesi, Ses Tiyatrosu’nda sınırlı katılım ile tertip edilecek törenin adından, Teşvikiye Camii’nde kılınan ikindi namazına müteakiben Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi

ferhan sensoy veda 4 Ana Manşet ferhan sensoy veda 5 Ana Manşet

KURTARILAMADI
Tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu Ferhan Şensoy, 70 yaşında hayata veda etti. Haziran ayında anjiyo geçiren, ardından da anjiyoya bağlı olarak gelişen komplikasyonlar nedeniyle bir süre önce tedavi görmeye başlayan usta sanatçı, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

ferhan sensoy veda 3 Ana Manşet

SES TİYATROSU’NDA TÖREN

Ferhan Şensoy için bugün Ses Tiyatrosu’nda tören düzenleniyor. Törenin girişinde babasının tabutunu göre Derya Şensoy, gözyaşlarına boğuldu. Anma töreni sırasında konuşan Müjgan Ferhan Şensoy ise babasına; “Size babamı anlatmaya kalkamam. En az benim kadar tanıyorsunuz” sözleriyle veda etti.

BABASINA BÖYLE VEDA ETTİ
Anma töreninde konuşan Müjgan Ferhan Şensoy, “Annemden sonra konuşmak biraz zor olacak. Zaten o kadar güç ki burada böyle durmak. Ayağımın altındaki halıya, perdelere, şuradaki kulise rağmen. Ne söylesem eksik kalacak. Size babamı anlatmaya kalkamam, onu az benim kadar tanıyorsunuz. Babamı ne kadar sevdiğimden bahsetsem eminim hepiniz benim kadar ayrı ve özel olarak seviyorsunuz. Küçükken bu sevgiyi paylaşmak zorlardı beni. Onu en çok benim sevdiğimi ispat etmeye uğraşırdım. Birkaç gündür ve şu an burada dururken bu sevgiyi sizlerle paylaşmak ve bölüşmek yüreğimi biraz olsun hafifletiyor. Bir insanın tüm benliği ve sahiciliğiyle gerçekleştirmesi ve bundan bir an bile şüphe duymaması… Ölümden hiç korkmadı babam. Yaşamını anlamlı kılmaya kıymet verdi. Sayısız insanın aklına, kalbine ve fikrine ektiklerine bakınca anlıyorum ki hayat tam olarak böyle bir inatla yaşanır” ifadelerini kullandı. Törende Zeliha Berksoy, Okan Bayülgen ve Şevket Çoruh gibi isimler sahneye çıkarak duygularını dile getirdi. Çoruh, “Ses Tiyatrosu’nu biz yaşatacağız” dedi. Haldun Taner’in eşi Demet Taner, “Ferhan, bana Haldun Taner’den miras kaldı. İyi ki bu dünyaya geldi, iyi ki bizim oldu” ifadelerini kullandı.

ferhan sensoy veda 6 Ana Manşet

KAVUĞU DEVRETMİŞTİ
İsmail Dümbüllü’nün Münir Özkul’a devrettiği, Hasan Efendi’nin kavuğunu, Ferhan Şensoy 2016 yılında Rasim Öztekin’e teslim etmişti. Şensoy, kavuğunu teslim ettiği Rasim Öztekin’den 5 ay sonra hayata gözlerini yumdu.

ferhan sensoy veda 2 Ana Manşet

“BABA KIZ AŞKIMIZ YILDIZLARI AŞTI”
Törende üniversite yıllarında babasına yazdığı şiiri okuyan Derya Şensoy, sözlerine şöyle devam etti:”Giderek zorlaştı konuşma yapmak. Ben üniversitedeyken babamla uzun süre ayrı kalmıştık, ayrı kıtalardaydık. Ona bir şiir yazıp yollamıştım:

‘Zamanlardan bir zaman çıksa gelse
Ben o gün izlemeye doysam seni
Hadi diyelim dünya tersine dönse
Ve okumaya doysam seni
Hatta haftanın 8. günü
Aklına bile doyarım belki
Ama sana hiçbir zaman doyamam baba.’

O da bana şöyle yazmıştı mektubunda; “Bir baba-kız aşkıdır. Aşar okyanusları, çok yunusları…” demişti. Baba kız aşkımız şimdi okyanusları, çok bulutları ve yıldızları aştı. Seni çok ama çok seviyorum.”

“CANIM BABACIĞIM UÇTU GÖKLERE”
Babasını kaybeden oyuncu Derya Şensoy, “Canım babacığım uçtu göklere” mesajını paylaşmıştı. Şensoy’un diğer kızı Müjgan Ferhan Şensoy da yaşadığı büyük üzüntüyü, “Babam uçtu göklere” tweeti ile dile getirmişti.

TORUNUNU GÖREMEDİ
Derya ve Müjgan adında iki kız babası olan sanatçı, dedelik heyecanı yaşıyordu. Müjgan Ferhan Şensoy, kız bebeğine 9 aylık hamile. Ancak usta sanatçı, doğmasına sayılı günler kala torunu ‘Pera’yı göremeden vefat etti.

“İÇİMDE UKTE KALDI” DEMİŞTİ
Şensoy, geçtiğimiz haziran ayında verdiği bir röportajda, “Benim bu dijital şeylerle alakam yok. ‘Şahları da Vururlar’ı yeniden oynamak istiyorum, içimde ukde kaldı” ifadelerini kullanmıştı. Ferhan Şensoy, oyuncusu ve senaristi olduğu ‘Şahları da Vururlar’ oyununu ilk olarak 1979 yılında sahneye koydu. Oyunda İran’ın yakın döneminden tarihsel kesitler ele alınıyor.

ferhan sensoy2 Ana Manşet

 

“ÇOK PARDON’U ÇEKMEK İSTİYORDU”
Ferhan Şensoy, ‘Pardon’un devamı niteliğindeki ‘Çok Pardon’un çekilmesi için fırsat kolluyordu. Şensoy, zaman zaman “Zeki Alasya yok, Bülent Kayabaş yok, Erol Günaydın yok, Rasim Öztekin yok. Bu iş nasıl olacak?” dese de senaryosu hazır olan filmin çekilmesi yönünde oldukça arzuluydu. Ne yazık ki ‘Şahları da Vururlar’ gibi ‘Çok Pardon’ hayalini de gerçekleştiremedi.

FERHAN ŞENSOY HAKKINDA
Ferhan Şensoy 26 Şubat 1951’de Samsun’da dünyaya geldi. Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı, şair ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu olan usta isim, Türk Tiyatrosu’nda kendine özgü bir yer edindi.

Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunu olan Şensoy, Kel Hasan Efendi’den günümüze gelen Ortaoyuncular Kavuğu’nu Münir Özkul’dan devralmış ve Rasim Öztekin’e devretmişti.

ferhan sensoy1 Ana Manşet

EN İYİ YABANCI YAZAR ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Galatasaray Lisesi’nde de bir süre eğitim gören Şensoy, 1970 yılında Çarşamba Lisesi’nden mezun oldu. 1971 yılında Grup Oyuncuları çatısında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşayan Şensoy, 1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada’da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle devam ederken Montreal’de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975’te En İyi Yabancı Yazar ödülünü aldı. Yine Montreal’de Theatre De Quatre – Sous’da da, yönetmenliğini yaptığı, Harem Qui Rit isimli müzikalde oynadı. Şensoy, aynı yıl Türkiye’ye döndü.

Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu’nda oyunculuk yapan Şensoy, yine 1976 senesi içinde, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda çeşitli skeçler yazdı.

Stardust Gece Kulübü’nde, yazdığı Dedikodu Şov isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası’yla sahneleyen Şensoy, aynı kulüpte, Arda Uskan’ın yazıp, Fuat Güner’in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol aldı.

1978’de, ilk kitabı Kazancı Yokuşu’nun yayınlanmasının ardından, yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı ‘Kızını Dövmeyen Dizini Döver’ ile ilk kez bir film çalışması yapan Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu’nu kurdu ve kendi eseri olan, İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol aldı ve yönetmenlik yaptı.

1991 yılında TRT’de yayınlanan ve senaryosunu kaleme aldığı ‘Varsayalım İsmail’ dizisinde yönetmen koltuğuna oturan sanatçı, ayrıca ana karakteri de canlandırmıştı. O dönem dizide Şensoy’a, Zuhal Olcay, Rasim Öztekin, Derya Baykal, Bülent Kayabaş, Nurseli İdiz, Demet Akbağ gibi usta isimler de eşlik etmişti.

Rasim Öztekin ile birlikte rol aldığı ‘Pardon’ filmi ise hafızalara kazındı.

Ortaoyuncular ile sahneledikleri oyunlar yakın zamanda Youtube kanalında yayınlanmaya başlamıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir