Samsunlu Orgeneral Servet Yörük Hayatını Kaybetti

Samsunlu Orgeneral Servet Yörük Hayatını Kaybetti
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsunlu Orgeneral Servet Yörük Hayatını Kaybetti 1950 yılında Samsun’da doğan ve Özel Kuvvetler Komutanlığı, 2. Ordu Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı görevlerinde bulunan Orgeneral Servet Yörük, geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Servet Yörük (1950, Samsun) Türk asker. 44. Jandarma Genel Komutanı ve Özel Kuvvetler Komutanlığında, Tümgeneral rütbesi ile 2 yıl, Korgeneral rütbesi ile 4 yıl olmak üzere toplam 6 yıl ile en uzun süre görev yapmış komutandır.

Servet Kurt Kimdir?

Askerî kariyeri
Kara Harp Okulu’ndan 1970 yılında, Topçu ve Füze Okulunda bir yıllık eğitimin ardından Teğmen rütbesiyle 1971 yılında askerî eğitimi tamamlayarak mezun oldu. 1978 ile 1980 yılları arasında Türk Kara Kuvvetleri’ne bağlı bazı birliklerde görev yaptı ve 1980 yılında Harp Akademileri’nden mezun oldu, kurmay subay olduktan sonra 51. Piyade Tümeni ve 9. Kolordu Komutanlığında çeşitli görevlerde bulundu. 1995 yılında Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı görevine atandı, 1997 yılında ise Tuğgeneral rütbesine etti. Bu rütbede 4. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Personel İşlem Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü, 2001 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı görevlerinde bulunan Yörük, 2005 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Personel Başkanlığı ve tekrar Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı[1] görevlerini yürüttü. Korgeneral rütbesi ile Özel Kuvvetler Komutanlığı yapmış ilk komutandır.

2010 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti.[2] Bu rütbede 2010-2012 yılları arasında 2. Ordu Komutanlığı ve 2012-2013 yılları arasında Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı görevlerini yürüttü.[3] 3 Ağustos 2013 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atandı.[4] 22 Ağustos 2013 tarihinde, geçmiş yılların aksine gazetecilerin davet edilmediği bir törenle basına kapalı olarak Jandarma Genel Komutanlığı devir-teslimi yapıldı.[5] Devir-teslimin yapıldığına dair Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde bilgilendirme notu yayımlandı.[5][6] Ayrıca görevi süresince devam eden Ergenekon davaları, Balyoz darbe planı, İnternet Andıcı dâhil hiçbir soruşturma ve davada adı geçmeyen komutanlar arasında bulunan Yörük,[7] 22 Ağustos 2014 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevinden emekli oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir