Samsun'un önemli siyasetçilerinden birisi olan Murat Karayalçın, biyografisi merak edilen Murat Karayalçın, internet kullanıcıları tarafından araştırılıyor. "Samsunlu Murat Karayalçın kimdir?", "Murat Karayalçın hangi görevleri yapmıştır?" İşte cevapları...

Uzun yıllar siyasetin içinde aktif görev yapan "Murat Karayalçın kimdir?", siyaset hayatına başlaması, eğitimi ve Murat Karayalçın'ın bulunduğu görevler...

MURAT KARAYALÇIN EĞİTİM HAYATI

Samsunlu siyasetçilerden olan Murat Karayalçın 1943 yılında doğmuştur. Ailesi Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Çinçiva köyündendir. İlk ve orta eğitimi Ankara Mimar Kemal İlkokulu ve Ortaokulunda, lise eğitimi ise Ankara Gazi Lisesinde yapmıştır. Üniversite eğitimine ODTÜ'de 1963-1964 yıllarında ingilizce hazırlıkla başlamıştır. 1994 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat-Maliye Bölümünden 1968 yılında mezun olmuştur.

MURAT KARAYALÇIN SİYASETE NE ZAMAN BAŞLAMIŞTIR?

Devlet Planlama Teşkilatı'nda Uzman yardımcılığıyla işe başlayan Murat Karayalçın,1978-79 yıllarında köy işleri bakanlığında müşteşar yardımcılığı görevini yürüttü. Murat Karayalçın, 1986-1987 yılları arasında Uluslararası İskan Konseyi Yönetim Kurulu üyeliği, kurulduğu tarihten 1993 yılına kadar Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği'nin Genel Başkanlığı görevlerini sürdürdü. Ankara şehir yerleşiminin rahatlamasını sağlamak amacıyla öncülüğünü yaptığı uydukent projesi "Batıkent" olarak hayata geçti. 1986 yılında İngiltere'de Dünya Konut Yılı Ödülü'nü alan Karayalçın, aynı yıl Nokta Dergisi tarafından yılın işadamı seçildi. 1987 ve 1991 yıllarında Türkiye'nin dış tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) Ödülüne, layık görüldü.

murat-karayalcin_2921.jpg

KAÇ YILINDA ANKARA BELEDİYE BAŞKANI OLDU?

1989 yılında yerel seçimlerde sosyal demokrat halkçı partiden (SHP) Ankara büyükşehir belediye başkanı seçildi. SHP'nin DYP ile koalisyon hükümetinde başkan yardımcısı, devlet başkanı ve Dışişleri Bakanı görevlerini yürütmüştür. Şubat 1995'te SHP'nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile birleşmesinden sonra genel başkanlıktan ayrıldı.1995 CHP"nin olağan kurultayında koyduğu adaylığı Deniz Baykal'a karşı kaybetti.

MURAT KARAYALÇIN 22.jpg

SAMSUNLU MURAT KARAYALÇIN KİMDİR? HANGİ GÖREVLERDE BULUNDU?

1995 yılında genel seçimlerde CHP listesinden Samsun milletvekili seçildi.1999 yılında CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığını koydu fakat kazanamadı.2001 yılında CHP'den istifa etti. 2012-14 CHP parti meclisi üyeliği yaptı. 17 Aralık 2014 tarihinde CHP İstanbul il başkanlığına atandı. Bu görevi Aralık 2015'e kadar devam ettirdi.

Samsun'da bin 484 adet sentetik ecza ele geçirildi Samsun'da bin 484 adet sentetik ecza ele geçirildi

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.