doğa calven cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Samsunlu İş İnsanından Milyarlık Çevre Dostu Yatırım!

samsunlu-is-insanindan-cevre-dostu-yatirim-2409
Daha Fazla Göster

Samsunlu İş İnsanından Milyarlık Çevre Dostu Yatırım! Yılport Samsunspor A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, Kazakistan’ın Jambıl eyaletinde, 400 milyon dolara mal olacak çevre dostu soda külü fabrikasının temellerini attı

Yıldırım Şirketler Grubu Kazakistan’da madencilik alanında var olan yatırımına bir yenisini ekleyerek, soda üretimi çalışmaları için kolları sıvadı. 400 milyon dolara mal olacak Qazaq Soda adlı yatırımın temelleri Yıldırım Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı ve Yılport Samsunspor A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım’ın katılımıyla Kazakistan’ın Jambıl eyaletinde atıldı.

98 ZdiW cover.jpg Ana Manşet

ÜLKEDEKİ İLK SODA KÜLÜ ÜRETİCİSİ

Törene Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Beibut Atamkulov, Yıldırım Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı ve Yılport Samsunspor A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Jambıl Eyaleti Valisi Berdibek Saparbayev katıldı. Kazakistan’ın ilk soda külü tesisinin temel atma töreninde konuşan Bakan Atamkulov, ülkenin endüstri 4.0 modeliyle inşa edilen ve sıfır atık teknolojili ilk fabrikası olacağını belirtti. Atamkulov, “Soda külü üretimi için yerli bir tesisin faaliyete geçirilmesiyle ülkemizin bu ürüne yönelik iç ihtiyacı karşılanmış olacak. Ayrıca bölgede kalıcı istihdam gücü sağlanacak” dedi.

turk sirketi kazakistan da cevre dostu soda k 5 14414686 o Ana Manşet

SIFIR ATIK TEKNOLOJİLİ İLK FABRİKA

4.0 modeliyle inşa edilen ve sıfır atık teknolojili ilk fabrika olacak olan Qazaq Soda fabrikası 2024’te üretime başlayacak. Yıllık kapasitesi 400 bin ton olan fabrikada soda külünün yanı sıra 500 bin ton ham kalsiyum klorür ile 100 bin ton da tuz üretilecek. Rusya, Türkmenistan, Azerbaycan ve Tacikistan’a ihracat yapmayı amaçlayan fabrikada inşaat sürecinde 1500 kişiye geçici, hizmete girdikten sonra ise 250 kişiye kalıcı istihdam sağlanacak.

Soda külü, tüm dünyada özellikle cam yapımında, metalürji, tekstil ve kimya endüstrilerinde kullanılıyor.

turk sirketi kazakistan da cevre dostu soda k 3 14414686 osd Ana Manşet turk sirketi kazakistan da cevre dostu soda k 14414686 amp Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir