Samsunlu iş adamı TSE'ye seslendi

Samsun'da 1980 yılında üretime başlayan ve organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren, araçlar için elektronik aksamlar üreten DÜ.EL.SAN Dündar Elektromekanik Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. kurucusu ve aynı zamanda Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Necati Dündar Samsun Gazetesi ve Samsun Canlı Haber TV'ye açıklamalarda bulundu.

"TSE DUYARSIZ VE İLGİSİZ DAVRANIYOR"

Engelliler için araçlara  engelli sistemleri taktıklarını ve TSE'nin prosedürleri nedeniyle işlerinin zorlaştığını söyleyen Necati Dündar, "Engelli bir bireye sahip ailelerin ülkemizde büyük problemleri var. Biz burada farklı sistemler de geliştirdik. Otomobilin haricinde her türlü araca bu aksamı takacak şekilde bir sistem oluşturduk. Dünyada yapılan sistemlerden biraz daha ileriye gittik bu konuda. Hastası, yaşlısı daha da önemlisi engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için bu sistemleri geliştirdik. Ancak engelli sistemlerinin araca takıldıktan sonra araç muayene istasyonlarına (TÜV) gittiği zaman sistemin projesini istiyorlar. TÜV ya da Türk Standartları Enstitüsü (TSE) engelli sistemleri olan aracın Ankara'ya yani araç proje merkezine götürülmesi ve orada aracın tekrar kontrolden geçmesi gerekiyor. Bu o kadar meşakkatli bir durum ki. Ailenin zaten bakmak zorunda bir engelli birey olmasına rağmen bu zorlukları vatandaşlara yaşattırıyorlar. Bu sürecin hızlanması için, özellikle TSE'nin bizim gibi firmalara gelip bizzat yerinde bu aksamları test etmelerini ve TSE adına bize yetki vermelerini istiyorum. TSE bu konuda ne yazık ki  duyarsız ve ilgisiz davranıyor. Bizim amacımız engellilerin hayatını kolaylaşırmak" diye konuştu.

"MİLLETVEKİLLERİ VE BAKANLAR ÜRETİCİNİN YANINDA OLSUN"

Türkiye'de tekstilcisinden, çiftçisine kadar üreticilerin sıkıntıları olduğunu söyleyen Dündar, "Üst makamlardaki kişilerin sanayicinin sorunlarıyla yakından ilgilenmesini arzu ediyorum. Sanayi olmadan hayat olmaz. Milletvekilleri ya da bakanlar sanayinin ve üreticinin içerisine girip, o vatandaşlarla, o atmosferi yaşayıp, onlarla bire bir teşrik-i mesaide olmaları gerekiyor ki yardımcı olabilsinler. Cephedeki askerimize, tarladaki çiftçimize, hastanedeki doktorumuza,  hizmet veren esnafımıza varıncaya kadar güzel hizmetlerin verilebilmesi ve modern yaşamın oluşabilmesi için sanayiciye sahip çıkılması lazım. Çünkü askerin teçhizatı, köylünün kullandığı makineyi, doktorun kullandığı malzemeyi sanayici üretiyor. Bu nedenle sanayi bir ülkenin can damarıdır, bel kemiğidir" diye konuştu.

"ÜNİVERSİTELERİN SANAYİYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ LAZIM"

Dündar, "Eskiden bir çıralık mevzuu vardı. Okulda başarılı olamayan çocuğu getirip ustaya teslim ederlerdi ve usta da onu yetiştirirdi. Sanatı görerek öğreniyorlardı. Belki okulda başarısızdı ama orada sanatkar olarak yetişiyordu. Türkiye'de tanınan ve ülkemizin ekonomisine ciddi katkılar sağlayan sanayicilerimizin çıraklıktan geldiğini biliyoruz. Mühendis olarak okulu bitiren öğrencinin teorik bilgisi var ama pratik olarak sıfır. Üniversitelerin atölyeye ya da sanayilerin üniversiteye dönüştürülmesi lazım. Öğrenci fabrikada ya üretim yapacak hem dersini görecek" dedi.

"OSB SAMSUN'A YETMİYOR"

Samsun Organiza Sanayi Bölgesi'nde bir çok problem olduğunu söyleyen Dündar "Bölgede arsalar hem çok pahalı hem de alan yok. Bu OSB Samsun'a yetmiyor. Alt yapı eksiklikleri ve elektrik problemlerimiz var. Bizim her hafta sürekli olarak elektriklerimiz kesiliyor. Bu çağda, trafo bakımı için üretim yapan bir tesisin elektriğin gelmesini beklemesi kadar büyük bir ayıp yok" dedi.

Haber: Merve İLHAN- Ali BİROL

YORUM EKLE

banner650

banner826