Samsun'un Alaçam ilçesi doğumlu olan Muhammet Ali Aksu ve Sevgi Yeşilyurt ile Sinop doğumlu olan ancak baba ocağı Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde bulunan Ferdi Yurduseven 15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı 2016 yılında şehit oldu.

Hain darbe girişiminin yaşandığı gece İstanbul'da bulunan Samsun'un Alaçam ilçesi doğumlu Muhammet Ali Aksu, şehit olduğunda 39 yaşındaydı. Muhammet Ali Aksu, İstanbul Esenler'de aşçılık yaparak geçimini sağlıyordu. 

15 TEMMUZ'DA MUHAMMET ALİ AKSU'YU TANK EZDİ

15 Temmuz gecesi, kuzeniyle birlikte darbecilere karşı direnmek için sokağa çıktı. Darbeciler, Muhammet Aksu’nun içinde bulunduğu aracı tanklarıyla ezerek geçti. Muhammed Aksu, darbe girişiminin ilk şehitlerden biri oldu. Muhammet Ali Aksu, İstanbul Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından memleketi Samsun’un Alaçam ilçesi Doyran Köyü’nde cenazesi toprağa verildi.

DARBECİLERİ DURDURMAYA GİDERKEN KAZADA ŞEHİT OLDU

15 Temmuz şehidi Ferdi Yurduseven'da İstanbul'da arkadaşıyla birlikte darbecilere karşı durmak için Atatürk Havalimanı’na giderken geçirdiği trafik kazasında şehit oldu.

KÖPRÜDE DARBECİ ASKERLER ATEŞ AÇIP VURDU

Samsun'un Alaçam ilçesi doğumlu olan 15 Temmuz şehidi Sevgi Yeşilyurt 51 yaşındaydı..

Sevgi Yeşilyurt, İstanbul Eminönü’ndeki bir şirkette çalışıyordu. İki çocuğu vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "sokağa çıkın" çağrısıyla alanlara koştu. 

Darbecilerin Boğaziçi Köprüsü'nün kapattığını duyunca, köprüye gitti. Oğlu Sadık Divan da, o sıralarda Atatürk Havalimanı’ndaki darbecilerle mücadele ediyordu. Şehidin oğlu, "Annem vatan söz konusu olduğunda kaplan kesilirdi. O gece de kaplan kesilmiş. Allah ona şehitliği nasip etti. Köprüde ilk açılan ateşte koşmaya başlamış askerlerin üzerine, ilk şehit olanlardan biri olmuş annem" dedi. 

Samsun'da Sağlık-Sen'den tek çatıda sendikacılık vurgusu   Samsun'da Sağlık-Sen'den tek çatıda sendikacılık vurgusu  

Sevgi Yeşilyurt, hain darbecilerin açtığı ateş sonucu Boğaziçi Köprüsü’nde şehit düştü. Aslen Samsun Alaçam’lı olan Sevgi Yeşilyurt, İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.