doğa calven duru
       
5s izosam bilgi

Çarşamba’da Yöre Halkının Huzuru Kalmadı! ‘Müsilajla Kaplanması Mı Bekleniyor?’

samsunda-yore-halkinin-huzuru-kalmadi-manset
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çarşamba’da Yöre Halkının Huzuru Kalmadı! ‘Müsilajla Kaplanması Mı Bekleniyor?’ Samsun’da kurulan biyokütle enerji santralinden, Abdal Irmağı’na deşarj edilen atık su nedeniyle ırmakta meydana gelen değişim yöre halkını endişelendiriyor

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde kurulan biyokütle enerji santralinden, sulama ve balıkçılık yapılan Abdal Irmağı’na deşarj edilen atık su nedeniyle ırmak, adeta şekilden şekle giriyor.

23 santral 1 Ana Manşet

DEĞİŞİM BAŞLADI

Atık suyun deşarj edilmesinin ardından bir çok farklı görüntüye maruz kalan Abdal Irmağı’nda şimdi de yosunlanma ve kirlilik dikkatlerden kaçmazken, havaların ısınmasıyla birlikte ırmakta yeniden değişimlerin başladığı görüldü.

23 santral 1 Ana Manşet

YOK OLUYORUZ

Santralin Abdal Irmağı’na atık su derşarj etmeden haliyle, son hali arasındaki farklardan bahseden ve yörede yaşayan Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz, “Biz bu ırmakta artık balık tutamıyoruz. Kısa sürede bu hale geldiyse, yakında ırmağımız yok olacağından endişeleniyoruz. Neden yetkililer bu durumu görmezden geliyor. Harekete geçilmesi için Karadeniz’in de Marmara Denizi gibi müsilajla kaplanmasını mı bekliyorlar? Yöre halkı da çok endişeli. Mahallemiz, ırmağımız, tarım alanlarımız yok oluyor. Biz huzur içinde yaşayan insanlardık. Bu santral geldi, bütün huzurumuz kaçtı” dedi.

23 santral 2 Ana Manşet

YETER ARTIK

Yerleşim alanına santral kurulmasını eleştiren Deniz sözlerine şunları ekledi, “Bu santrali kuracak başka yer bulamadılar mı? İnsanlar cam, kapı açamıyorlar. Vatandaşın yaşadığı yere kurulacak bir şey miydi bu? Gürültü, çevre kirliliği her geçen artıyor. Yeter artık.”

23 santral 4 Ana Manşet

23 santral 5 Ana Manşet

Merve İLHAN


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir