doğa samsun surucu kursu cemre
       
5s akın Mega Halı

Samsun’da Yıllardır Gözü Gibi Bakıyor…

samsun-leylek-12-hazırann2
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Yıllardır Gözü Gibi Bakıyor… Samsun’un Bafra İlçesi’nde, Tevfik Yüksel, evinin bahçesinde 27 yuvada 55 leylek ile birlikte yaşamaktan huzur bulurken onlara yıllardır gözü gibi bakıyor.

Afrika’dan 7 bin kilometre yol kat ederek Samsun Bafra ilçesi Kalaycılı Mahallesi’ne Mart ayı sonu ve Nisan ayı başında gelen leylekler, Tevfik Yüksel’in bahçesindeki ağaçlara kat kat oluşturdukları yuvalarında yavrularını besliyor. Buraya dişilerinden önce Mart ayında gelen ve yuvalarını tamir eden erkek leyleklerden sonra nisan ayında da dişi leylekler geldi. Leyleklerin yavruları geçen ay yumurtalardan çıkmaya başladı. Yuvalarda 3-4 yavru göze çarpıyor. Leylekler ise onları beslemekle ve büyütmekle meşgul. Yavrular 4 haftalık bakımın ardından ilk uçuş deneyimlerini yaşayacak.

samsun leylek 12 haziran 4 Foto Galeri samsun leylek 12 haziran 2 Foto Galeri

YILLARDIR BERABERİZ
Kalaycı Mahallesi’nde oturan Tevfik Yüksel, evinin bahçesinde bulunan ağaçlarda bulunan 27 yuvada 55 leylek yaşıyor. Evinin hemen bitişiğinde bulunan ağaçlara yerleşen leyleklere gözü gibi bakan Yüksel, “Hemen hemen 10 yıldır buradalar. Onlara alıştık, bizim bir parçamız gibiler. Elimizden geldiği kadar biz bunları koruyoruz. Çevrede avcılar silah atınca onları ikaz ediyoruz. Bu hayvanlar bizim yanımızda dolaşıyor. Evde bizim hayvanlarımız gibi oldu. 15 Ağustos’a kadar burada hep beraberiz. Aile gibi bir ortamımız var. Bunlar korunması gereken hayvanlar. Bu aralar yuvalardan yavru atıyorlar. Bakamadıkları 4 yavrunun 1 tanesini atıyorlar, üçer tane yavru bırakıyorlar. Bu hafta devamlı yavru attılar. Aşağı attıkları yavruları başka hayvanlar yemesinler diye toplayıp gömüyoruz. 27 yuva var, 1 yuvada tek, öbürlerinde çift leylek var. Göç başlayınca buradan 70-75 yavruyla gidecekler. Eylülün ilk haftası gökyüzüne çıktıklarında göç haftası başlıyor” dedi.

samsun leylek 12 haziran 3 Foto Galeri

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir