banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

28.06.2019, 08:59

Samsun’da ‘yeni’ toplantılar

31 Mart yerel yönetim seçimlerinin ardından, 23 Haziran İstanbul seçimi de bitti. 31 Mart seçimleri, İstanbul seçimlerinin etkisi altında kaldı. Ben bunu “İstanbul Etkisi” diye adlandırdım.

İstanbul etkisi her anlamda tartışılmaya, konuşulmaya, üzerinde araştırmalar yapılarak etkisini göstermeye her zaman devam edecek. Ancak biraz da kendi şehrimiz üzerinde konuşmaya başlamanın zamanı geldi de geçiyor bile.

Biz bunu düşünüyorsak, şehrimizi yöneten kadrolar da bunu mutlaka düşünüyordur. Artık toplantılar başlar. İlçelerde neler oluyor. Öncelikleri nelerdir. Neler yapılmalıdır, tek tek ele alınmaya başlar. Herkes zaten malum olan problem ve öncelikleri, tek tek anlatır.

Bütün bunlar konuşulur ve yapılırken yine, her zaman olduğu gibi vatandaş ve vatandaşın öncelikleri, her zamanki gibi şehrin öncelikleri ile çatışır. Kimi altyapı der, kimi bina der, kimi yol der, yani rutin işler genelleşir ve sonra hızla geçer beş yıl ve hikaye yine başa sarar.

Açık konuşmakta fayda var. Bu dönem binalara yatırım yapanlar, önceliğini rutin işlere vererek para ve enerji kaybı yaşayanların önümüzdeki dönem için belediye başkanlığının rüyasını bile görebileceklerini sanmıyorum.

Ne yapılmalı sorusunun cevabını onların benden çok daha iyi bildiklerine eminim ama öncelikleri konusunda çok dikkatli olmalılar. Peki nedir bu öncelikler?

Birinci sırada istihdam var.  Bütün belediyeler ve yerel yönetim birimleri biraraya gelerek, bu şehrin iş ve aş konusuna katkı sağlayacak, ivme kazandıracak ve hepsinden önemlisi belirleyici olacak çalışmalara başlamalılar.

Bu turizme yönelik mi olur, çeşitli fabrika ve yeni üretim sahaları ile mi olur, çeşitli işbirlikleri sayesinde aktif bir ticari hat mı olur bilmem. Ancak şehirde iş yoksa huzur yok. Huzur yoksa pozitif bir hava da yok.

Şehrin sakinleri, evlatları, öğrencileri, mezunları, anneler, babalar ne yapacağını bilmezken, “bol bol “ sorun belirleme adına yapılan “yeni” toplantıların kimse kusura bakmasın ama hiçbir hükmü yok.

Bu şehrin insanlarının yarınlarına inanma ve geleceğini de Samsun’da görmeye ihtiyaçları var. Yapılan ve yapılacak toplantılar, işinizin gereği olabilir de yaklaşık 4 ay oldu daha somut olarak iş ve istihdam adına atılmış ne bir adım ne bir emare ne de bir haber var.

Zaman hızla akıp geçiyor. Ekipse herkes ekibini kurdu. Koltuksa herkes koltuğuna oturdu. Yapılacak olanlar da yapılması gerekenler de belli. Bugünden atılmayan hiçbir adımın, bu şehrin insanına faydası yok. Ancak kimsenin kaybedecek beş yılı da yok.

Bugün birinci madde dedik orada kaldık. Diğer maddelere devam ederiz, nasıl olsa “çok” vaktimiz YOK…

Yorumlar (0)
banner1474
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 17 Şubat 2020
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 12:54
İkindi 15:48
Akşam 18:16
Yatsı 19:37