Samsun’da Yazın Vazgeçilmez Meyvesinin Ekim Zamanı…

Samsun'da Yazın Vazgeçilmez Meyvesinin Ekim Zamanı...
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Yazın Vazgeçilmez Meyvesinin Ekim Zamanı… Bu yıl yaklaşık 11 bin dekar alanda karpuz yetiştirilecek Bafra Ovası’nda çiftçiler ilk fideleri toprakla buluşturuyor.

 

Samsun’da 11 bin dekar alanda karpuz üretimi ile ön plana çıkan Bafra Ovası’nda karpuz ekimine başlandı.

HASAT TEMMUZDA
Türkiye’nin en büyük ovalarından Bafra Ovası’nda karpuz ekimine başlandı. Toprakla buluşturulan karpuz fideleri örtü altına alınmaya başlandı. Mayıs ayı itibarıyla ekimi yapılan karpuz, temmuzda ortasında hasat edilecek.

karpuz 4 Samsun

MİLLİ SERVET
Çiftçi Erhan Akbulut, karpuzu erken hasat etmek için örtü altı yetiştiriciliği yaptıklarını söyledi. Geçen yıla oranla karpuz ekiminde azalmalar olduğunu da belirterek, geçen yıl 250 dönüm karpuz ekimi yaptıklarını ancak bu yıl 80 dönüme kadar düştüğünü söyledi. Tarlalarının boş kalmayacağını belirten Akbulut, “Tarlalarımız milli servet, kimse de bu tarlaların yatmasını istemez. Geçen yıla oranla karpuz ekimleri bin dönüm kadar azaldı. Maliyetlerinin fazlalığından dolayı köylünün buğdaya yöneldiğini söyledi.

karpuz 3 Samsun

BİRİNCİ SIRADA
Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner de şunları söyledi: “Bu yıl sebze meyve olarak Bafra altın yılını yaşıyor. Örtü altı karpuz ekimleri ise nisan ayından mayıs ayına kadar sürerek Türkiye’nin önemli noktalarına sevkiyat yapılıyor. Karpuzda geçen yıl Türkiye’nin büyük ölçüde açığını kapatarak birinci sıraya gelmiştik.”

karpuz 5 Samsun
karpuz 6 Samsun karpuz 8 Samsun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir