doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun’da Yargı Büyükşehir’e ‘Dur’ Dedi

samsunda-yargi-buyuksehire-dur-dedi-2111-1
Daha Fazla Göster

Samsun’da Yargı Büyükşehir’e ‘Dur’ Dedi Samsun Büyükşenir Belediyesi’nin bir projesinde daha yargı yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Samsun’da Saathane Meydanı Projesi kapsamında esnafın tepkisine rağmen Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kamulaştırmaya, Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdari Dava Dairesi’nce yürütmeyi durdurma kararı verildi.

AÇIKTAN TEHDİT EDİLDİK

Saathane Meydanı Dayanışma Temsilcisi Sefa Aşar, mahkeme kararıyla endişeyle yaşadıkları günlerin geride kalacağı umudunu taşıdıklarını belirterek, şunları söyledi:

“İşyerlerimizin yıkılacağı endişesini yaşadığımız günlerde Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği Yürütmeyi Durdurma kararı hepimize moral oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin uzun yıllardır devam eden ve birçok davaya konu olması nedeniyle kamuoyunun malumu olan Saathane Meydanı Projesi, son dönemde alınan bir kararla genişletilmiş ve gelinen noktada SBB, bölgedeki tüm işyerlerini yıkıp-yeniden yapmak için kamulaştırma kararı almıştı. İlk günden beri güzelleştirme ve geliştirme çalışmalarına karşı olmadığımızı bilakis destek olacağımızı ifade etmiştik. Fakat bölgeyi güzelleştiriyoruz kılıfı altında birilerine yıkım ve inşaat ihalesi vermeye ve bedelini işyeri maliklerine ödetmeyi amaçlayan SBB yönetimine karşı her türlü demokratik ve yasal haklarımızı kullanacağımızı belirmiştik. Hak arama özgürlüğünü engellemek için açıktan tehdit eden SBB Başkanı Mustafa Demir’e taleplerimizi ifade etmeye çalıştık fakat faydası olmadı.”

ORTAK AKIL ÖNERMİŞTİK

“Ekonomik kriz, pandemi, rekor üstüne rekor kıran döviz kurları ve yüksek faiz sarmalında can çekişen esnafımız SBB’nin keyfi projesi yüzünden işyerlerinin yıkılacağı endişesiyle zor günler yaşadığını hatırlatan Aşar, “Daha önce de hukuka, mevzuata ve Anayasa’ya aykırı olduğunu belirttiğimiz kamulaştırma kararını her yönüyle inceleyen ve hukuka uyarlık göremeyen Yüce Mahkememiz, Yürütmeyi kesin olarak durdurmuştur. Bu bağlamda, Yüce Mahkememizin yürütmeyi durdurma kararının kentimize, bölgemize ve esnafımıza hayırlı olmasını dileriz. SBB yönetiminin tehdit dilinden ve tek taraflı süreç yönetiminden vazgeçmesini, projeleri ortak akıl ve uzlaşma ile yürütmeye çalışmasını temenni ederiz” diye konuştu.

Merve İLHAN

GÜNCEL SAMSUN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ SAMSUN HABER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir