doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun’da Üretildi! İthal Yemin Önüne Geçti

Samsun'da-Üretildi!-İthal-Yemin-Önüne-Geçti
Daha Fazla Göster

Samsun’da Üretildi! İthal Yemin Önüne Geçti Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde üretilen ‘İlkadım Süt Otu’ isimli hayvan yemi, ithal yemin önüne geçti

WhatsApp Image 2021 10 16 at 21.36.29 Ana Manşet

Samsun’da Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, ‘İlkadım Süt Otu’ isimli hayvan yemini tescil ettirerek satışa sundu. Süt otları arasında çoğunlukla ithal yem kullanılan hayvancılık sektöründe, bu oran son 2 yılda İlkadım Süt Otu ile birlikte yüzde 50 yerli hale geldi. Enstitü, 10 firma ile anlaşma imzalayarak Türkiye’nin her şehrine yem dağıtımında bulunuyor.

WhatsApp Image 2021 10 16 at 21.36.29 1 Ana Manşet

YERLİ OLARAK TESCİLLENDİ
Türkiye genelinde hayvancılıkta kullanan yem miktarının büyük bir bölümünü karşılayan süt otunun, çoğunluğu ithal edilerek kullanılıyordu. Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü çalışanları, Samsun’da sahip oldukları bin dönüme yakın ekim alanında, ismini İlkadım Süt Otu koydukları bitkiyi yetiştirmeye başladı. 2015 yılında ekimine başlanılan ve girişimler sonucu 2018 yılı Mayıs ayında ‘yerli’ olarak tescil alan ot, piyasaya sunuldu. 2020 verilerine göre ithalatın yoğun olduğu süt otları arasında, İlkadım Süt Otu, yüzde 50’lik bir pay elde ederek yaygınlaştı. Tohumluk Tescil Kurumu verilerine göre İlkadım Süt Otu, ham protein değerinde yüzde 8,47, nispi yem değerinde ise yüzde 105’lik bir orana sahip.

WhatsApp Image 2021 10 16 at 21.36.28 Ana Manşet

2 YILLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ
Bitki çeşidi geliştirmenin 1 günde ya da 1 yılda olabilecek bir iş olmadığını belirten Enstitü Müdürü Doç.Dr. Kibar Ak, “İlkadım çeşidinin geliştirilmesi yaklaşık 10-12 yıl sürdü. 3 yıldır da piyasada bulunuyor. Şu anda süt otu dediğimiz ‘ryegrass’ ekimi yapılan çeşitlerin tek başına yaklaşık yüzde 50-60’ını karşılıyor. 10 firmayla da sözleşme yapıldı. Biz bu firmalara her yıl tohumlukları veriyoruz. Onlar da setifikalı üretim yaparak bunun dağıtımını yapıyor” dedi.

WhatsApp Image 2021 10 16 at 21.36.30 Ana Manşet

‘TERCİH HALİNE GELDİ’
Konuyla alakalı değerlendirmelerde bulunan Çayır Mera Yem Bitkileri Ziraat Yüksek Mühendisi Kadir İspirli, “Biz bunu bir mera ıslah çalışmasında ön bitki olarak kullanmıştık. Daha sonra aradan geçen 5 yıllık zaman dilimi sonrası merayı etüde gittiğimizde oradaki hayvan otlatan bir çobanın bize bu bitkiyi gösterdiğine şahit olduk. Bize, ‘Hocam bu otun adı nedir? Hayvanlar bunu 30-40 metre mesafeden görünce koşarak gelip bunu yiyorlar’ şeklinde bir sorusu oldu. Bu denli hayvanlar tarafından istekle yenen ve özellikle süt veriminde çok avantaj sağlayan bir bitkidir” dedi.

Merve İLHAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir