doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun’da Üreticilere Önemli Uyarı!

samsunda-ureticilere-onemli-uyari-2310
Daha Fazla Göster

Samsun’da Üreticilere Önemli Uyarı! Kavak Ziraat Odası Başkanı Süleyman Aslankaya, üreticileri toprak tahlili yaptırmaları konusunda uyardı

Aslankaya, bilinçsiz kullanılan gübrenin hem toprak yapısının bozulmasına hem de israfa neden olduğunu belirtti.

20211023 2 50566842 69939894 scaled Ana Manşet

Üreticilere toprak tahlili yaptırmadan gübre kullanmamaları uyarısında bulunan Aslankaya, “Bazı çiftçilerimiz komşu arazide ne tür gübre kullanılmışsa veya satıcıda ne tür gübre varsa o gübreyi alıyor. Halbuki her tarlanın ihtiyaç duyduğu gübre cinsi aynısı olmayabilir. Bunun için çiftçilerimiz tarlasının ihtiyaç duyduğu gübre çeşidi ile dekar başına kullanabileceği gübre miktarının tespitini yaptırmalı. Yaptığımız toplantılarımızda ve çiftçilerimizle buluşmalarımızda veya gezilerimizde toprak analizinin önemini ve yine toprak tahlilinin üretici bakımından üretim maliyetini düşüren en önemli faktör olduğu konularında bilgilendirmede bulunuyoruz.” dedi.

Analize gönderilecek toprak numunesinin hayvan yatağı, ağaç altı, tümsek ve çukur olmayan değişik yerlerden alınması gerektiğini anlatan Aslankaya, çiftçilerin bu konuda tereddüt etmeleri halinde tarım müdürlükleri veya serbest ziraat mühendislerine başvurarak detaylı bilgiler alabileceklerini kaydetti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir