doğa yataks cemre
       
5s akın bilgi

Samsun’da Toplandılar! O Sektörde Kayıt Dışı Endişesi

puis-samsun-toplantisi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Toplandılar! O Sektörde Kayıt Dışı Endişesi PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, akaryakıtta kayıt dışılığın can yakıcı bir noktaya ulaştığını öne sürdü

Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, akaryakıtta veri kaçaklığının önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, “Rekabet hizmette ve kalitede olmalı. Marka kaçağın tek göstergesi olmamalı. Akaryakıtın bir damlası dahi takip edilmeli. Kayıt dışılık can yakıyor” dedi.

03 puis 1 Ana Manşet

KAÇAKÇILIK CAN YAKIYOR

PÜİS Samsun Şubesi’nin Anakent Sosyal Tesisleri’nde yapılan genel kurul toplantısına katılan Okumuş, 15 bölge başkanlığı 81 il ve 922 ilçede de teşkilatı bulunan ve akaryakıt bayilerinin haklarını arayarak onların geleceğine; üyelerinin hükümet, ticaret, işçi ve işveren ilişkilerinde özellikle hak koruyan bir sendika olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Akayakıtta kaçak ifadesi yerine ‘veri kaçakçılığı’nı kullanıyoruz. Bilinen şekilde kaçak satış azaldı. Hatta bitti de diyebiliriz. Bu konuda EPDK’nın büyük katkıları var. Ama kayıt dışı ve veri kaçakçılığı ile ilgili, ciddi bir problem var. Bu can yakan bir durum. 10 yılı aşkındır devam ediyor. 29 Nisan 2021’de çıkan ‘Veri Kaçakçılığı Usül Kanunu’ ile kayıt dışı akaryakıt konusunda ciddi bir yol katedildi. Ama aksayan bir yönü de var. 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek. Süre tanındı. O süre tanındığı için hala bugün yollarda pavyon ışıklarıyla afişlerle ucuz yakıt satanlar var. EPDK Başkanı’nın “nerede ucuz varsa onu alın” söylemini de doğru bulmuyorum. Tabi ki rekabet olmalı. Ama rekabet hizmet ve kalitede olmalı. Yani marka kaçağın tek göstergesi olmamalı. Bu kanun bunu ortadan kaldırdı.”

03 puis 5 Ana Manşet

MEVCUT YASA KUCAKLAYAMIYOR

Bu arada, sektörle ilgili yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunun altını çizen Okumuş, “5015 Sayılı Petrol Kanunu artık sektörü kucaklayamaz hale geldi. Döneminde çok iyiydi. Bu kanunun tekrar yazılması, sektörün tüm paydaşlarını kucaklayacak hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çok daha önemlisi geleceğimizi çalmalarına ve hazinenin soyulmasına müsade edilmemeli. Ucu açık yönetmelikler, tebligatlar ve kanunlar çıkarılmamalı. Yani tüketildiği son noktaya kadar bir damlası dahil takip etmek lazım. Biz buna uçtan uca takip diyoruz. Yani sadece dağıtım şirketlerine otomasyon değil, ürünün kullanıldığı yani dizelin, benzinin gazın kullanılmak için konulduğu her tankta otomasyon olmalı. Tam denetime geçilmeli. Şu an biz de yarım otomasyon var, tam otomasyon sitemine geçilmeli. Hükümetten, siyasilerden ve sektör paydaşlarından talebimiz ve ricamız bu yöndedir” diye konuştu.

03 puis 1 Ana Manşet

UCUZ YAKIT PAHALIYA GELİYOR

“Bugün Türkiye’de satılan akaryakıt, Avrupa’ dan daha iyi desem yalan olmaz. Avrupa derecesinde ve daha iyi istasyonlarımız var. Yaklaşık 7 yıl 10 numara yağ konusunda büyük sıkıntılar çektik. Kansorejen maddeler içeren 10 numara yağı yıllarca anlattık ancak kaldırabildik” diyen PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, ucuz akaryakıtın aslında araç sürücüleri için daha pahalı hale geldiğini hatırlattı. Güler, ucuz akaryakıta da itibar edilmemesi gerektiğini de söyledi.

03 puis 4 Ana Manşet

YÖNETİM BELLİ OLDU

Yapılan seçimler sonucunda, PÜİS Samsun Şube Başkanlığına Zafer Güler, yeniden seçilirken, Orkun Dumlu, Çiğdem Egeli, Ali Larçin ve Ufuk Çiçek yönetimde yer aldı.

Dilber BAHADIR

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir