Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam, "2022 yılında sürdürdüğümüz, bitirdiğimiz ve başlattığımız pekçok çalışmamıza 2023 yılında da hız kesmeden devam etme azmi ve kararlılığındayız. Bizler, üreticilerle daha fazla iletişime geçmek adına ilimizde üretici örgütlerinin kurulmasını destekliyoruz" dedi.

İMKANLAR ARTIRILIYOR

Samsun, son yıllarda tarımsal üretimde önemli mesafeler kat ederek Tarımsal Desteklemeler ve Kırsal Kalkınma yatırımları ile ekonomisine güç katıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu alanda uyguladığı politikalarla, üreticimiz üretim faaliyetlerini çeşitlendirdiği gibi kaliteli ve güvenilir gıdanın temininde de önemli rol oynuyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Sağlam şunları söyledi: “Kırsal Kalkınma, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın kendi yöresinde sürdürülebilir iş ve yaşam koşullarına ulaşması temel amacı doğrultusunda, kırsal kesim için önem arz eden faaliyetlerin hayata geçirilmesini içermektedir. Bu faaliyetler; tarım ve tarım dışı istihdam imkanlarının artırılması, insan kaynaklarının geliştirilerek yoksulluğun azaltılması, sosyal ve fiziki altyapının güçlendirilmesi, kırsal çevrenin ve doğal kaynakların korunması şeklinde sıralanabilir. Bu maddeler Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisi’nde ifade edilen önceliklerle uyumlu olarak katılımcı bir yöntemle tespit edilmiş olup, söz konusu hedefler doğrultusunda; 2022 yılında sürdürdüğümüz, bitirdiğimiz ve başlattığımız pek çok çalışmamıza 2023 yılında da hız kesmeden devam etme azmi ve kararlılığındayız. Bizler, üreticilerle daha fazla iletişime geçmek adına ilimizde üretici örgütlerinin kurulmasını destekliyoruz." 

HAYIRLI OLSUN TEMENNİSİ

"Tarım teşkilatının bir parçası olarak Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’müzün yürüttüğü çalışmaların en önemlilerinden birisi de ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’dır" diyen Sağlam sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında 2022 yılında 6 adet projeden 5 tanesi tamamlanmış olup bunlar için Bakanlık ilgili bütçemizden 5 milyon 247 bin 500 lira hibe desteği verilmiştir. Yine bildiğimiz gibi Kırsal Kalkınma’nın bir diğer alt bileşeni de ‘Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi’dir. Bu kapsamda 14.2 Etap (2021-2022 Başvuru Dönemi) 3 bin 799 başvurudan 787 yatırımcı ile sözleşme imzalanmış olup 686 proje tamamlanmış ve 9 milyon 675 bin 499 lira hibe ödemesi yapılmıştır. Yine Uzman Eller Projesi kapsamında 2022 yılında, 57 başvurudan 10 yatırımcı ile sözleşme imzalanmış ve proje tamamlanmış olup 992 bin hibe ödemesi yapılmıştır. Sonuç olarak; üreticimizin, çiftçimizin ve Kırsal Kalkınma’nın bir parçası olan tüm vatandaşlarımızın geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bundan sonra da her konuda destekçisi olacağımızı belirterek yapılan tüm desteklerimizin vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.