Samsun’da Tarıma Kadın Damgası!

samsunda-tarima-kadin-damgasi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Tarıma Kadın Damgası! Samsun Valiliği, Samsun’da Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 68.507 işletmeden 9.069’i kadın çiftçilere ait olduğunu açıkladı

AW340130 01 scaled Ana Manşet

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi;

Tarım ve Orman Bakanlığımızca kırsalda yaşayan kadınlara yönelik fırsat eşitliğinin sağlanması, istihdamın artırılması amacıyla tarımsal üretimden girişimciliğe kadar birçok farklı alanda proje, destek ve eğitim sunuluyor.

Kadın çiftçilere, bilgi ve becerilerini artırarak kaliteli ürün artışının sağlanması amacıyla bağcılıktan hayvancılığa, meyvecilikten seracılığa kadar birçok konuda verilen eğitim ve destekler yatırımlara dönüşüyor, kadın çiftçiler başarılı birer girişimci oluyor.

Bu çerçevede, 2020 yılı Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 68.507 adet işletmeden 9.069 adetinin kadın çiftçilerden oluştuğu ilimizde Samsun Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce de kadınlar öncelikli olmak üzere çocuk ve gençleri de kapsayacak şekilde eğitim, program ve proje faaliyetleri yürütülmektedir.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce, 4.741 kadın çiftçimize 45 konu başlığında tarımsal yayım ve ev ekonomisi çalışmaları kapsamında yayım çalışmaları ve 163 adet toplantı gerçekleştirilmiş olup, 14 konu başlığındaki beslenme eğitimleri hakkında ise 1.165 kadın çiftçimize eğitim verilmiş ve Beslenme, Aile Kaynaklarının Yönetimi, Çocuk Gelişimi Eğitimi Projesi ile 622 kadın çiftçinin katılımıyla 17 ilçede 39 toplantı gerçekleştirilmiştir.

Valiliğimizce desteklenen Kırsal Alanda Kadına Yönelik Farkındalığın Artırılması Projesi kapsamında 7 ilçe 35 mahallede 1.600 kadın çiftçiye eğitim verilmiş, Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor programı düzenlenerek, 9 kurs merkezinde 194 kadın girişimciye KOSGEB, İŞKUR ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz işbirliğiyle 4 gün boyunca 32 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kursu düzenlenmiştir.

Proje Hazırlama Yarışması ve Proje Pazarı kapsamında 84 kadın girişimcimiz kendi alanlarında özgün farklı verimli ve sürdürülebilir projeler hazırlamış olup, Yerel Tohum Buluşması etkinlikleri kapsamında “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı Proje Pazarı” gerçekleştirilmiş ve program kapsamında proje takipleri halen devam etmektedir.

18-40 yaş aralığında, kırsal alanda ikamet eden/etmek isteyen ve tarımsal faaliyet gösteren/göstermek isteyen gerçek kişilere 30.000 TL hibe ödenmesini kapsayan Genç Çiftçi Projesinde 793 proje gerçekleşmiş olup, bunların 524 adeti kadın çiftçilerimize aittir.

Kırsal Alanda Kadın İstihdamının Desteklenmesi Programı Kapsamında meyvecilik, süs bitkileri, ipek böcekçiliği ve mantar üretimi konusunda Kadın Çiftçilerimize yönelik projeler hayata geçirilmiştir.

Değerlendirme aşamasında kadın çiftçilere +22 puan verilerek pozitif ayrımcılık yapılan KKYDP Ekonomik Yatırımları çerçevesinde 2 Kadın Çiftçimiz desteklenerek 600 Bin TL’lik projelerine 300 Bin TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir.

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların Desteklenmesi Projesi kapsamında 4 kadın yetiştiricimize 49 başlık ahır yatırımlarının %50’sine karşılık yaklaşık 500 bin TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiş olup, proje bu yıl yeniden uygulanmaya başlanacaktır.

Salep Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında 2021 yılında 13 ilçede üretim yapacak olan 20’si kadın 50 üreticiye 1.250 kg salep yumrusu dağıtılacaktır. İlimizde 17’si kadın 93 sözleşmeli salep üreticisi bulunmakta olup, 2020 yılında 42 ton salep üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, 2021 yılı ve daha sonraki yıllarda uygulanacak olan salep üretimini geliştirme projesi kapsamında kadın çiftçilerimize öncelik verilecektir.

İlimizde Genç Çiftçi Projesi kapsamında 22, DOKAP tarafından 5, TKDK tarafından 3 olmak üzere toplamda 30 kadın üreticimize mantar üretim tesisi kurulmuş olup, sektörde 300’ü kadın olmak üzere süreli-süresiz 400 kişi istihdam edilmektedir.

Önümüzdeki yıllarda özellikle Kırsalda kadınlarımıza yönelik mantar köyleri oluşturma projemiz planlanmış olup toplamda 3 Mantar köyünde 180 kadınımıza 180 mantar evi kurulması düşünülmektedir. Bu proje ile belirlenen köylerde kadınlarımızın tamamı istihdam edilecektir.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kırsal kalkınma destekleri kapsamında, kadınlarımızı dört bir koldan desteklediklerini ve projelerine ilave puan vererek öne çıkmalarını sağladıklarını ifade eden Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, üretmek isteyen kadınlarımıza pozitif ayrımcılık sağladıklarını belirterek, bunun bir göstergesi olarak da, kurulma çalışmaları devam etmekte olup Bafra Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) Organize Sanayi Bölgesinde, işletmelerinde %50 ve üzerinde kadın istihdamı sağlayacak kişilere yer tahsisinde öncelik verileceğini ve Valiliğimizce de çalışan kadınların çocuklarına yönelik kreş yapılacağını söyledi.

İlimizde 2014 yılında 6.696 olan kadın çiftçi sayımızın 2020 yılında 9.069’a yükselmiş olmasının verilen eğitim, proje ve desteklerin önemli bir yansıması olarak değerlendirdiklerini ve bunun son derece sevindirici olduğunu ifade eden Sayın Valimiz, bu sayıları daha da yukarılara taşımak için çalışmaların devam edeceğini, “Kırsal alanlarda üretmeyi teşvik etmeli, üretici sayımızı artırmalı, önce aile, sonra ülke ekonomisine katkı sağlamalıyız ki hem kente göçün önüne geçelim hem de daha müreffeh bir toplum meydana getirelim. Burada elbette kadınlarımızın üretimin içerisinde olması, aile ve ülke ekonomisine katkı sağlaması da bizim için çok değerli. Kadınlarımıza yönelik meyvecilik, süs bitkileri, ipek böcekçiliği ve mantar üretimi başta olmak üzere birçok alanda proje, eğitim ve maddi anlamda desteğimiz devam ediyor. Kadınlarımızın imkan sunulduğunda en iyisini yapabileceklerini daha önceki birçok projede gördük, bundan sonra da görmeye devam edeceğimize yürekten inanıyor, her zaman destekçileri olacağımızı da bir kez daha hatırlatmak istiyorum.” dedi.

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir