doğa samsun surucu kursu cemre
5s akın bilgi

Samsun’da Tabela Krizi Sürüyor! ‘Burası Şam Değil’

ilkadımmm
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Tabela Krizi Sürüyor! ‘Burası Şam Değil’ Samsun’un İlkadım İlçesi’nin bazı mahallelerinde, Belediye Başkanı Demirtaş’ın “Yabancılaşmanın önüne geçeceğiz” ifadesine rağmen, ilçede tabela krizi devam ediyor

Samsun’un İlkadım İlçesi’nde çoğunluğu Suriye ve Irak uyruklulara ait iş yerlerindeki yabancı tabela, afiş ve reklamlar, Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın ‘Yabancılaşmasının önüne geçmemiz adına gerekli denetim ve çalışmaları ilçemizde sürdürüyoruz’ ifadesine rağmen görüntü kirliliği yaratmaya devam ediyor.

samsun ilkadim tabela 1 Foto Galerisamsun ilkadim tabela 3 Foto Galeri

KANUN GEREĞİ
Özellikle yabancı uyrukluluların iş yerlerininin bulunduğu Hürriyet ve Kale mahallelerinde, kanun gereği yüzde 75’i Türkçe olması gereken tabelaların hemen hemen tamamının Arapça olması dikkati çekiyor.

samsun ilkadim tabela 1 Foto Galerisamsun ilkadim tabela 2 Foto Galeri

‘ÖNÜNE GEÇECEĞİZ’ DEMİŞTİ
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın Ocak 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, “Türk Standartlar Enstitüsü’nün belirlediği şartlara uymayan, gelişigüzel tasarlanmış, yabancı kelimelerin kullanıldığı, yazımda imla hatalarının olduğu işletme tabelalarını söküyoruz. Yabancılaşmasının önüne geçmemiz adına gerekli denetim ve çalışmaları ilçemizde sürdürüyoruz” demişti.

cumhurbaskani erdogan1 Foto Galeri

ERDOĞAN ve SOYLU ELEŞTİRMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2018 yılında Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde yaptığı açıklamada ise, tabela, yazışma ve konuşmalarda yabancı kelimeleri kullanma alışkanlığının “tahammül sınırı”nı aştığını belirtmiş ve bu cümlelerin ardından çoğu şehirde harekete geçilerek yabancı tabelalar kaldırılmıştı. Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da 2019 yılında katıldığı bir televizyon programında, altı aya kadar Arapça tabelaların tamamını değiştireceklerini söylemişti.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir