Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Samsun İl Müdürü Ünal Kaya, 2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortası'nın kapsamının yüzde 99,3’e ulaştığını belirtirken, kayıt dışı istihdamla da mücadelenin sürdüğünü söyledi.

YÜZDE 99,3'E ULAŞTI

13-19 Mayıs tarihleri arasında farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında SGK heyeti tarafından Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi. Anıta çelenk sunumu ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Törenin ardından açıklamalarda bulunan ve Türkiye'nin salgın döneminde ne kadar güçlü olduğunu dünyaya gösterdiğinin altını çizerek şunları söyledi. " Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu.  2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600,08 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar."

Samsun protokolü bayramlaştı! Samsun protokolü bayramlaştı!

BİLİNÇ ARTIRILIYOR

Kayıt dışı istihdamla da mücadele edildiğini vurgulayan Kaya, "Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin artırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik. Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Ayşe Çolak