doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun’da Sel Kimine Çile Kimine İse Fırsat Oldu

samsunda-sel-kimine-cile-kimine-firsat-oldu
Daha Fazla Göster

Samsun’da Sel Kimine Çile Kimine İse Fırsat Oldu  Samsun’un Terme ilçesinde etkili olan sağanak yağış sonrası durumu fırsat bilen vatandaşlar çayın getirdiği odunları yol kenarlarından kancalarla toplayarak kışlık yakacak yaptılar.

Terme’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağış sonrası Terme Çayı kritik seviyeye yükseldi. Gün içinde devam eden yağışlar Terme Çayı’nı daha da şiddetlendirdi. Önüne ne kattıysa götüren çay, çevredeki odun parçalarını, çalılıkları beraberinde sürükledi. Özellikle Çangallar Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar bu durumu fırsat bilerek kışlık odun ihtiyacını gidermek amacıyla çayın getirdiklerini topladı.

AW389780 05 scaled Ana Manşet

BAZILARI AKINTIYA ATLIYOR

Bu durumun her sene yaşandığını belirten Çangallar Mahallesi sakinlerinden Hayati Toprak, “Her sene bu 7’nci ile 8’inci ay arası bu sel gelir. Bizim maddi durumumuz biraz zayıf. Mecburen tutuyoruz. Böyle odunlar kenarlara geliyor. Çocuklarla beraber onları alıyoruz. Tutuğumuzu kışlık odun yapıyoruz. Bazıları eskiden beri gelenek yapmışlar. Yüzmesini biliyorlar, akıntıya atlıyorlar. Biraz da şov olsun diye yapıyorlar herhalde. Biz korkuyoruz içine girmeye. Bazen odun tutarken yuvarlanıp gidiyoruz. Elimizde bulunan kancalarla topluyoruz” dedi.

AW389780 04 scaled Ana Manşet

Mahalle sakini Bedirhan Bakırcı ise “Dün akşamdan beri çok yoğun bir yağmur var. Bugün bir sel felaketi oldu. Elimizde tuttuğumuz kancalarla gelen odunları yakıyoruz. Kışın bu odunları yakıyoruz. Boydan boya herkes topluyor” diye konuştu.

AW389780 04 scaled Ana Manşet

AW389780 03 scaled Ana Manşet

AW389780 02 scaled Ana Manşet

AW389780 01 scaled Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir