doğa samsun surucu kursu cemre
5s akın Mega Halı

Samsun’da Şehit Anıtı’ndan Kaldırıldı! Büyük Saygısızlık…

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Şehit Anıtı’ndan Kaldırıldı! Büyük Saygısızlık… Şehitlik Anıtı’nda, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Atatürk ve silah arkadaşlarının isimlerinin bulunduğu levha kaldırıldı.

Samsun Asri Mezarlık’taki Şehitlik Anıtı’na monte edilen ve yapıldığı yıldan beri kaide üzerindeki plakada bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının isimlerinin kaldırılması tepkilere neden oldu.

18 asri 1 Ana Manşet

Samsun’un İlkadım İlçesi’nde bulunan Asri Mezarlık şehitliğinde 1955 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan anıtın üzerindeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının isimlerinin kaldırılması, milli meselelerdeki duyarlılığı ile tanınan şehit kardeşi yazar Ayhan Hamlı tarafından dile getirildi.

18 asri 1 Ana Manşet

LEVHA KALDIRILDI
Eski ve yeni fotoğraflar karşılaştırıldığında, anıtın üzerinde bulunan ve Gazi Mustafa Kemal Atatük’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a Bandırma Vapuru ile geldiklerinde, beraberindeki 18 silah arkadaşının isimlerinin yazılı olduğu levhanın kaldırıldığı görüldü.

ss7 Ana Manşet

TEPKİ GELDİ
Yazar Hamlı, levhanın yaklaşık 4 ay önce kaldırıldığını iddia ettiği yazısında, uyarılarının dikkate alınmadığını belirtti. Bu arada, levhanın kaldırılmasının hangi amaçla gerçekleştirildiği konusunda bir açıklama bekleyen vatandaşlar, “Yapılan davranış büyük saygısızlıktır” diyerek tepki gösterdiler.

Merve İLHAN


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir