doğa calven cemre
5s akın Mega Halı

Samsun’da Santrale Karşı Haykırdılar! “Geç Gelen Adalet İstemiyoruz”

Samsun'da-Santrale-Karşı-Haykırdılar
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Santrale Karşı Haykırdılar! “Geç Gelen Adalet İstemiyoruz” Samsun’da SAMÇEP ve ÇARÇED üyeleri, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nin bölgede yarattığı sorunları gündeme getirerek “Geç gelen adalet istemiyoruz. Çarşamba BES derhal kapatılmalıdır” diyerek yetkililere çağrıda bulundu

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) ve Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği (ÇARÇED), üyeleri, Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde kurulan biyokütle enerji santrali nedeniyle çevresel olumsuzlukların yaşandığını, ayrıca santral çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğine yönelik tedbirlerin yerinde incelenmesi gerektiğini belirterek, yetkilileri göreve çağırdı.

samsun santral 8 temmuz 2 Ana Manşet samsun santral 8 temmuz 3 Ana Manşet

PROJE DOSYASINI AYKIRILIK
Bölge İdare Mahkemesi önünde yapılan basın açıklamasını dernekler adına okuyan Bilgisayar Mühendisleri Odası Başkanı Akın Ömür, “Santral çalışmaya başladığından itibaren çevresel sorunlar görülmeye başlanmış, firma; proje tanıtım dosyasının 72. sayfasında Abdal Irmağı’na herhangi bir atık su tahliyesi yapmayacağını beyan etmesine rağmen, çalışmaya başladığı ilk günden kendisini yalanlayarak atık suyu ırmağa deşarj etmiştir. Bölge halkının kullandığı tarım arazilerinin yanından çekilen işletmeye ait atık su boruları, patlayarak arazi üzerinde su baskınına yol açmıştır” ifadelerini kullandı.

samsun santral 8 temmuz 4 Ana Manşet

 

OVANIN KALBİNDE OLMAMALI

Aynı zamanda basın açıklamasında, Samsun Medya Grubu’nun gündeme getirdiği santraldeki iş kazası haberi de gündeme alındı. “Biyokütle enerji santralinin, çevreye ve çevrede yaşanlara verdiği zararı hep birlikte görüyoruz ve yaşıyoruz” diyen Ömür, “Her gün yeni bir kaosla karşımıza çıkan çevre düşmanı bu işletme, çalışanlarının da iş sağlığını ve iş güvenliğini koruma konusunda tıpkı çevreyi korumada olduğu gibi kayıtsız ve özensiz kalmaktadır. Ülkemizin önemli tarım alanlarından olan Çarşamba Ovası’nın kalbinde hiç olmaması gereken, doğa canisi olan bu santralin devam eden dava süreçleri aşamasında bacasının tütmemesi gerekirken, işletme çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğine yönelik gerekli tedbirlerin yerinde incelenmesi bir zorunluluktur. Yetkilileri göreve çağırıyoruz” diye konuştu.

samsun santral 8 temmuz 1 Ana Manşet

DERHAL KAPATILMALIDIR
“Geç gelen adalet istemiyoruz. Çarşamba BES derhal kapatılmalıdır” ifadeleriyle yargıya seslenen dernek üyeleri adına konuşan Ömür sözlerine şöyle devam etti, “Günde 38 ton kül üreten, 630 ton ağaç yakan, bin 500 ton yeraltı suyu tüketen, 380 ton atık suyu Abdal Irmağı’na bırakan bu tesis, faaliyetini devam ettirdiği sürece çevre katliamı ile birlikte iş kazalarının da artarak devam edeceği aşikardır. Burdan, bu şehri yöneten seçilmişlere, atanmışlara ve bağımsız yargıya sesleniyoruz! Geç gelen adalet istemiyoruz. Çarşamba BES derhal kapatılmalıdır.”


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir