doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun’da Santral Hukuksuz Çalışıyor! SAMÇEP Sözcüsü Özdağ, ‘Çarşamba Ovası Ölmesin’

SAMÇEP Sözcüsü Özdağ, 'Çarşamba Ovası Ölmesin'
Daha Fazla Göster

Samsun’da Santral Hukuksuz Çalışıyor! SAMÇEP Sözcüsü Özdağ, ‘Çarşamba Ovası Ölmesin’ SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, yargı kararından sonra santralin hukuksuz olarak çalıştığını belirterek, valiliğin gereğini yapacağına inandığını söyledi

23 santral dernek 3 scaled Ana Manşet
Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde kurulan BES ile ilgili yöre sakinlerinin açtığı davada 3. İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararı ile ilgili SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, santralin hukuksuz olarak çalıştığını belirtip, valiliğin gerekli hassasiyeti göstereceğine inandıklarını ifade etti.

30 santral Ana Manşet

EMSAL BİR KARAR
Çarşamba İlçesi’nde yapılan BES için açılan ve 3. İdare Mahkemesi’nde görülen ve ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali istemiyle, yöre halkının açtığı ikinci davada ‘ÇED gereklidir’ kanaatine varıldı. Santralin kapatılmasını isteyen SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ mahkemenin kararının bu durumda bulunan 106 santral için emsal karar niteliğinde olduğunu söyledi.

“ÇARŞAMBA OVASI ÖLMESİN”
“Şu anda santral hukuken yok hükmündedir” diyen Özdağ, şunları söyledi. “Santral günde 630 ton içeriğini bilmediğimiz biyokütle yakarak havamızı, suyumuzu ve toprağımızı kirletmeye devam etmektedir. Samsun Valiliği artık doğanın ve halkın yanında taraf tutsun ve ‘Tarımsal SİT’ statüsü kazanmış Çarşamba Büyükovası’nın tam ortasında ve Hacıosman Tabiat ve Koruma alanına çok yakın konumda bulunan bu santralin kapısına mühür vursun. Samsun Valiliği mahkemenin kararını uygulasın. Tüm insanların vicdanına sesleniyorum ne olursunuz Çarşamba Ovası ölmeden harekete geçilsin. Ova içinde barındırdığı yüzlerce çeşit bitkisi ve canlısı ile ölmeden müdahale edin yoksa çok geç kalınacak. Bu santralin ürettiği elektrik piyasadaki elektrik fiyatlarının çok çok üstüne alınıyor. Tüketilen elektriğin binde birini bile karşılamayan santral Türk ekonomisine büyük bir yüktür”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir