doğa calven cemre
       
5s dikey arslan Mega Halı

Samsun’da Sağlıkçılar Endişeli! ‘Bakan Koca’nın Açıklamaları Bir İtiraf’

samsunda-saglikcilar-endiseli
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Sağlıkçılar Endişeli! ‘Bakan Koca’nın Açıklamaları Bir İtiraf’ Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Furtun ve Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Çakmak, açılma ile birlikte ‘salgın bitti’ algısının oluşmasının doğru bulmadıklarını belirtti

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun ve Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Çakmak, 1 Temmuz’da kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte vatandaşların ‘salgın bitti’ algısına yönelmemesi, delta varyantı ile ilgili de verilerin şeffaf bir şekilde paylaşılması gerektiğini dile getirdi.

saglik 1 scaled Ana Manşet

ENDİŞEMİZ VAR

Başkanlar Dr. Funda Furtun ve Erdoğan Çakmak İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge doğrultusunda 1 Temmuz’da kısıtlamaların kalkmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Vatandaşların rehavete kapılmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Furtun, “Bizim endişemiz açılma ile birlikte ‘salgın bitti’ algısının oluşmasıdır. Açık alanda sosyal mesafeye dikkat ettikten sonra bulaş açısından bir araya gelmenin sıkıntısı yoktur. Ancak delta virüsü ile ilgili verilerin ortaya konması lazım. Mesela Rusya’da bu konuda bir sıkıntı olduğunu biliyoruz ve tekrar bir kapanma başladı. Ama bize Rusya’dan turist gelecek. Semptomlar başladığı anda bulaştırıcılığı olan bir virüs. 72 saatte PCR testi pozitif vaka girişi olacaktır. O yüzden delta varyantı saptanabilmeli, oranları bildirilmeli. Bizim bir an önce 2. doz aşıları yapmamız, aşılama yaşını da 12 yaşa kadar indirmemiz lazım” dedi.

funda furtun 1 scaled Ana Manşet

BU BİR İTİRAF

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın, “Hastalığı geçirmiş kişilerde ne tür yan rahatsızlıklar çıkacağı tespit edilemese de mevcut ölümlerin 3-4 katı kadar daha kayıp beklendiği belirtilmektedir” açıklaması ile ilgili de şunlar söyledi: “Biz başından beri, ölüm sayılarının gerçeği yansıtmadığını söyledik. TBB, bir simülasyon yaptı. Fazladan ölüm, değerleriyle beraber karşılaştırdı. Şu anda 50 bin görülen ölüm oranının 150 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Koronavirüs insanda birçok sistemi etkiliyor. Kovid-19’u hafif derece geçirmeme rağmen, sekonder mantar sinüzitinden tedavi görüyorum. Bunları yaşayıp göreceğiz. Bakan Koca’da bunu ifade etmek istedi. Evet bu bir itiraf. O yüzden açılma ile birlikte varyantlarla ilgili bilgileri paylaşıp insanların rehavete kapılmasına engel olmak gerekir.”

erdogan cakmak Ana Manşet

KONTROLLÜ OLALIM

Salgına karşı tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini belirten Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak da, ” Biz açıldığımız zaman kontrolü elden bırakıyoruz. Şimdiden ‘salgın bitti’ algısı oluştu. Hatta bazı vatandaşların maske takmadığını görüyoruz. Bu doğru değil. Ülke olarak ciddi sıkıntılar yaşadık. Bir daha da yaşamayalım. Mutantlar ve delta varyantı söz konusu. Sürecin nasıl gideceği konusunu bilmiyoruz. Bu net değil. Salgın devam ediyor. Tamamen açılmanın doğru bulmuyorum. Bu nedenle cumartesi kısmen pazar günü de tamamen olmak üzere kısıtlamalar devam etmesinden yanayım. Açılmanın bizi rahatlatacağını ve ‘salgın bitti’ havasını yaratacağını düşünüyorum. Kontrollü olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Dilber BAHADIR

 

 

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir