doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun’da ‘Saathane Projesi’ne Adaletli Çözüm Talebi

Samsun'da Saathane Projesi'ne Adaletli Çözüm Talebi
Daha Fazla Göster

Samsun’da ‘Saathane Projesi’ne Adaletli Çözüm Talebi TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şubesi, ‘Saathane Meydanı Projesi’nde Büyükşehir Belediyesi’den, iş yeri sahipleriyle ilgili adaletli çözüm üretmesi talebinde bulundu

01 saathane 1 Ana Manşet

TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şubesi, Samsun Büyükşehir Belediyesince yürütülen ‘Saathane Meydanı Projesi’nde ‘Yıkıp yeniden yapma’ fikrinin kültüler varlıklar için tehdit oluşturduğunu, tarihi dokuya saygı gösterilerek, taşınmazların adaletli bir biçimde değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

01 saathane 2 Ana Manşet

İNCELEMELERDE BULUNDU
Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, Samsun Şubesi Başkanı Burak Şener ve Şube Saymanı Büşra Abdikoğlu Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Koruma amaçlı İmar Planı kapsamında Saathane Meydanı’nda sürdürülen çalışmaları, proje alanında karşılaşılan sorunları, Saathane esnafı tarafından getirilen mağduriyetleri yerinde incelemek üzere Saathane meydanında incelemelerde bulundu.

01 saathane 3 Ana Manşet

GÖZ ARDI EDİLMEMELİ
Mimarlar Odasından konu ile ilgili yapılan açıklamada ise, “Büyük Cami, Taş Han, Medrese camii, Şifa Hamamı, Saat Kulesi, Yalı Camii, Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası gibi önemli kültürel varlıkları barındıran alanda yer alması sebebi ile burada yapılacak düzenleme konusunda daha dikkatli davranılması, kültürel değer niteliğindeki yapıların ayıklanarak, restorasyon ve tüm koruma yöntemleri kullanılarak özgünlükleri korunabildiği ölçüde korunmalı, geçmişte yapıldığı gibi Saathanenin kültürel değerleri ile birlikte anı değerlerini barındıran yapısını tümden iş makinaları ile ortadan kaldıran anlayış burada da sergilenmemelidir. Yıkıp yeniden yapmak fikrinin hakim olduğu düzenleme ve çalışmalar, kültürel varlıklar için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Kültürel varlıkların çevresinde yapılması zaruri olan yeni yapılarda tarihi dokuya ve ölçeğe saygı hassasiyeti göz ardı edilmemelidir” denildi.

KORUNMASI TALEP EDİLDİ
Mimarlar Odası, taşınmazların adaletli bir biçimde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, ” Mülk Sahipleri, kente katkı sağlayacak her türlü önerinin yanında olacaklarını, bu sebeple Büyükşehir Belediyesi ile diyalog zemininin açık tutulmasını arzu ettiklerini, ancak Büyükşehir Belediyesinden de geçmişten gelen ve gelecekleri açısından güvence gördükleri taşınmazlarını adaletli biçimde değerlendirilmesini beklediklerini ifade etmişlerdir. İzlenecek yöntemin ana temasının hakkaniyet olduğu gerçeği gözardı edilmemelidir. 3. Etapta bulunan mülk sahipleri tamamen yıkım yerine, kültürel değer olduğuna inandıkları yapıların olumsuz görüntü ve müdahalelerden arındırılarak özgün haliyle korunmasını talep etmişlerdir” ifadeleri kullanıldı.

Ethem Ozan ŞAHİN

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir