doğa calven cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Samsun’da Protokol İmzalandı! Yetenekli Oyuncular Belirlenecek

Daha Fazla Göster

Samsun’da Protokol İmzalandı! Yetenekli Oyuncular Belirlenecek Samsun’da curling sporcuları yetiştirilmesi amacıyla protokol imzalandı

WhatsApp Image 2021 09 16 at 13.51.48 Foto Galeri

Samsun İlkadım Buz Sporları Salonu’nda düzenlenen törende Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit arasında curling sporcuları yetiştirilmesi amacıyla protokol imzalandı.

WhatsApp Image 2021 09 16 at 13.51.50 Foto Galeri

Şebin, burada yaptığı konuşmada, Samsun’da çok iyi tesisler bulunduğunu, projenin başarılı olacağına inandığını söyledi.

WhatsApp Image 2021 09 16 at 13.51.49 Foto Galeri

Curling sporunun dünyada 1500’lü yıllardan itibaren yapılan bir kış sporu olduğunu belirten Şebin, “Aynı zamanda olimpik bir spordur. Türkiye’de 10 yıl öncesinde başlamasına rağmen federasyon geçmişi 5 yıldır ama dünyada başarı sıralamasında 5’inciliğe kadar yükselmişiz. Gençler dalında kızlar ve erkeklerde dünya ikinciliğimiz var. Büyük kadınlarda Avrupa’nın en iyi 10 ülkesi arasında mücadele edeceğiz. Yani futbolda Şampiyonlar Ligi’ne denk gelen ligde mücadele edeceğiz. Erkek milli takımımız gençlerden oluşan çok iyi bir takımla geliyor.” dedi.

WhatsApp Image 2021 09 16 at 13.51.49 1 Foto Galeri

Devletin son 19 yıldır spora önemli yatırımlar yaptığını vurgulayan Şebin, “Belki de Cumhuriyet tarihinin en iyi yatırımları yapılıyor. Bunun nedeni de sporun içinden gelen Cumhurbaşkanımızın olmasıdır. Çünkü spora bakış çok önemlidir. Bu noktada spor adamları olarak çok şanslıyız. Devletimiz tüm spor altyapı yatırımlarını yaptı, sıra spor adamlarındadır. Biz spor adamları da gençlerimizin başarılı olması için elimizden ne geliyorsa yapmak zorundayız. Samsun’da atılan bu adımı çok önemsiyoruz.” ifadesini kullandı.

WhatsApp Image 2021 09 16 at 13.51.50 1 Foto Galeri

Kasapoğlu da imzalanan protokolle 3 yıl içinde 2 bin öğrenciye curling eğitimi vereceklerini dile getirerek, “İnşallah 6, 7, 8, 9 ve 10. sınıfta okuyan öğrencilerimize curlingi sevdireceğiz. Hem öğrencilerimizin bu spor dalına yönelmesini hem de milli takımın omurgasını oluşturacak sporcular yetiştirilmesine çalışacağız.” diye konuştu.

Vali Dağlı törenin ardından, Almanya’da yapılacak kota yarışmasında 2022 Pekin Kış Olimpiyatları vizesi alabilmek için hazırlıklarını Samsun Buz Sporları Salonu’nda sürdüren Artistik Buz Pateni Milli Takımı sporcuları ve antrenörleriyle bir araya gelerek, başarılar diledi.

Programda daha sonra curling sporcuları, gösteri müsabakası yaptı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir