doğa hrsagency cemre
 
5s dikey çarsan bilgi

Samsun’da Pitbull Dehşeti! Burnunu Kopardı…

Samsun’da Pitbull Dehşeti! Burnunu Kopardı… Samsun’un Atakum İlçesi’nde bir kişi, tasmasız ve ağızlıksız gezdirilen pitbull cinsi köpeğin saldırısı sonucu burnundan oldu

WhatsApp Image 2021 10 17 at 20.09.40 Ana Manşet

Samsun’un Atakum İlçesi’nde eşiyle yürüyen İran uyruklu Arif Sehri, yasa gereği tasmalı ve ağızlıklı gezdirilmesi gereken pitbull cinsi köpeğin saldırısına uğraması sonucu burnunu kaybetti.

KABUSU YAŞADI
Atakum İlçesi Alaçam Caddesi’nde mülteci olarak yaşayan 35 yaşındaki bilgisayar mühendisi Arif Sehri, eşi Ferdinah Şehri ile evden çıkarak yürümeye başladı. O sırada yol üzerinde duran araçtan sahibiyle birlikte inen, tasmasız ve ağızlıksız bir pitbull cinsi köpeğin saldırısına maruz kalan Sehri, adeta kabusu yaşadı.

WhatsApp Image 2021 10 17 at 20.09.40 1 Ana Manşet

O ANLARI ANLATTI
Önceki gün yaşadığı korku dolu dakikaları Samsun Medya Grubu’na anlatan Sehri, “Türkiye’de 2 yıldır mülteci olarak yaşıyorum. Evden eşimle çıktık. O sırada bir araba geldi. Sürücü köpeği serbest bıraktı. Eşim köpeği görünce korkup ters yöne gitmeye başladı. Bende eşimin önüne doğru yöneldim. O ara köpek bana geldi. Ben de koktum. Sahibi bana ‘Korkma hiç birşey yapmaz’ dediği anda köpek yüzüme doğru atladı. Yüzüm kanlar içerisinde yere düştüm. Eşim çığlık çığlığa ağlıyordu. Sonra çevredekiler geldi ve cankurtaranı aradı. Cankurtaran geldi ve burnumun parçalarını sordu. O an anladım ki burnum koptu. O sıra parçaları buldular ve buzlu bir çanta ile acile gittik. Bandaj ve pansuman yaptılar. Karakola giderek şikayetçi olduk” dedi.

‘TASMASI VE AĞIZLIĞI YOKTU’
“Biz misafiriz Türkler bize her zaman yardım etti” diyen Arif Sehri, “Köpeğin sahibinin kendi keyfi bizlere acı verdi. Köpeğin hiçbir şekilde tasması ve ağızlığı yoktu. Köpek serbestti. Öyle gezdirmesi yasak ama gezdiriyor. Benim yerimde çocuk olsaydı çocuğu parçalardı. Eşime de birşey yapabilirdi. Ben onun yüzünden burnumu kaybettim. Beni buldu, yanlış yaptığını bile söylemedi. Biz güvende değiliz. Eşimi markete bile gönderemiyorum. Eşim sürekli ağlıyor. Bende ağlıyorum, çünkü eşim artık beni bu şekil görmek zorunda” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 10 17 at 20.09.39 Ana Manşet

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK’
Sehri çiftinin komşuları Fatih İpek ise şunları söyledi:
“Kendisi komşum olur. Maruz kaldığı durum çok korkunç ve bizde üzüldük. Sancıları var. Bunu görebiliyoruz. Ameliyat olacak ancak eski haline gelebilecek mi? Tasmasız ve ağızlık olmadan bu tür köpekleri gezdiriyorlar. Köpek gezdirilebilir tabiki karşı değiliz. Kanunlara uygun şekilde gezdirsinler. Can güvenliğimiz yok. Büyükşehir Belediyesi ve hukümetimizden istediğimiz bu bölgede denetim yapsınlar. Bugün ona oldu yarın bize olabilir. Göz ardı edilebilecek bir şey değil.”

YASA ‘ZORUNLU’ KILIYOR
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile 14 Temmuz 2021 tarihinden itibaren “Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasilerio türlerini veya bunların melezleri, sahiplerince veteriner fakültelerinde veya veteriner kliniklerinde kısırlaştırılarak, tarım il ve ilçe müdürlükleri veya veteriner kliniklerinde mikroçip uygulanmasını müteakip hayvanın kısırlaştırıldığına dair belge ile birlikte bakanlığa Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) tarım il-ilçe müdürlükleri veya veteriner klinikleri tarafından kaydedilecek. Kayıt altına alınan bu tür ırklara da sokak, park ve kalabalık yerlerde ağızlık ve tasma zorunluluğuna uymak zorunluluğu getirildi.

Merve İLHAN-Hakan AKGÜN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.