doğa yataks duru
       
5s dikey izosam Mega Halı

Samsun’da Pilot Bölge Seçilmişti! Çiğdem Karaaslan İnceledi

samsunda-pilot-bolge-secilmisti
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Pilot Bölge Seçilmişti! Çiğdem Karaaslan İnceledi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde yürüttüğü Sıfır Atık Projesi’nde pilot ilçe seçilen Samsun’un Ladik ilçesindeki çalışmaları inceledi.

Ladik’te, köylerde atıl vaziyette bulunan tarihi yapıların bir araya getirilmesiyle oluşturulan Ambarköy Açık Hava Müzesi’ni de ziyaret eden Karaaslan, burada yaptığı açıklamada, eski ambarların değerlendirilmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

20210619 2 48838756 66249875 Ana Manşet

GERİ DÖNÜŞÜM RUHUNA UYGUN

Ankara’nın Kızılcıhamam ve Samsun’un Ladik ilçelerinin sıfır atık konusunda pilot bölge seçildiğini aktaran Karaaslan, şöyle devam etti:

“Ladik’te bulunan Ambarköy Müzesi, aslında kırsal kesimlerde yok olmaya yüz tutmuş değerlerin açık hava müzesi haline getirilmesidir. Buradaki yapıların yaşı en az 150. Ambarlar, ahşap eski evler, ahşap cami, ahşap bir ilkokul buradaki müzede var. Yani köylerdeki değerler, yok olmak üzere olan ahşap yapılar burada bir araya getirilmiş. Geri dönüşüm ruhuna en uygun mekan anlamı da taşıyor burası.”

20210619 2 48838756 66249877 Ana Manşet

GERÇEKLEŞMİŞ

Sıfır Atık Projesi’nin Türkiye’de yayınlaşmasını istediklerine işaret eden Karaaslan, “Sıfır Atık Projesi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını hedeflediğimiz son yılların en büyük çevre projesidir. Bir seferberlik halinde uygulanıyor. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bu proje kapsamında sıfır atığa geçmesi bekleniyor ama projeye gençler ve çocuklar sahip çıkınca işin rengi değişiyor. Tam da Ladik ilçesinde bu olmuş, bu gerçekleşmiş.” ifadelerini kullandı.

20210619 2 48838756 66249878 Ana Manşet

İSRAFIN KARŞISINDAYIZ

“Sıfır atıkta işin özü geri dönüşüm değil, önce azaltım var.” diyen Karaaslan, şunları kaydetti:

“Önce gerçekten buna ihtiyacı olup olmadığını soran tüketici anlayışı ile yaklaşmak, daha sonra kullandığını yeniden değerlendirmeye çalışmak, eğer hiçbir şekilde değerlendirilemiyorsa geri dönüşüm mekanizmasının içine dahil etmek lazım ama burada gençlerimiz yeniden dönüştürmüşler, mısır koçanlarından sepetler yapmışlar, eski tekstil malzemelerinden halılar örmeye başlamışlar. Hakikaten Ladik’te sıfır atık konusunda bir seferberlik var. İlçenin sokaklarında, pazarlarında sıfır atık kabul görmüş durumda. Aynı zamanda ekonomik boyutu da var. Dolayısıyla israfa karşıyız, israfın her zaman karşısında olacağız.”

20210619 2 48838756 66249880 Ana Manşet


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir