Karadeniz’de yakın zamanda kilosu 100 TL’den satılan çinakop, yaşanan bolluğun ardından 50 TL’ye satılmaya başlanınca vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Sezona ‘Vira Bismillah’ diyerek başlayan balıkçılar, palamut bolluğunun ardından çinakop bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’de palamudun ardından balıkçıların yüzü çinakop balığıyla gülüyor. Palamut yavaş yavaş tezgahlardaki yerini kaybederken, sezonun yeni yıldızı çinakop, düşen fiyatıyla kapış kapış satılıyor.

"SAMSUN'DA ÇİNAKOPUN FİYATI 50 TL'YE DÜŞTÜ"

Bolluk nedeniyle çinakop fiyatının yarı yarıya düştüğünü ifade eden balık satıcısı Onurcan Köse, “2,5 aydır bol bol palamut satıyorduk. Son günlerde çinakop bolluğu yaşanmaya başlandı. Çinakopun kilosunu 50 liradan satıyoruz. Yakın zamanda 100 liraya sattığımız çinakopun fiyatı yarı yarıya düştü. Vatandaşlar aynı palamutta yaptığı gibi bu çinakop bolluğunda da dolaplarını doldursunlar. Bu çinakoplar hem yemeklik hem de buzluklarda saklamalık. Çinakopun tavası, ızgarası, buğulaması her şeyi olur. Palamut artık azalmaya başladı. Çinakop patlamasının ardından inşallah hamsi de patlama yapar. Vatandaşlar şu ana kadar balığa doydu bundan sonra da doyacak diye düşünüyoruz. Karadeniz bu sene bizlere beklentimizin üzerinde balık verdi. Bu sezon balıklar ve fiyatlardan hem tutan hem satan hem de yiyen çok memnun” dedi.

"BÖYLE BOLLUK 4-5 SENEDİR GÖRÜNMÜYORDU"

Çinakopun uzun yıllardır bu kadar bol avlanamadığına dikkat çeken balık satıcısı İsmet Akpınar, “Vatandaşlar fiyatı 50 liraya düşen çinakopa yoğun ilgi gösteriyor. Bu bolluk devam eder ve 1-2 ay daha çinakop satarız diye düşünüyorum. Geçen yıl palamut da çinakop da olmamıştı. Bu yıl ikisinde de patlama oldu. Hamsiden de beklentimiz yüksek. Şu sıralarda yaşanan çinakop bolluğu 4-5 yıldır görünmüyordu. Uzun yıllar sonra çinakop oldukça çok çıkıyor. İnşallah böyle devam eder” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Samsun mitingine çağrı var! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Samsun mitingine çağrı var!

Samsun’da balık fiyatlarının diğer illere göre daha uygun olduğunun altını çizen vatandaşlar ise, “Daha önce böyle bir çinakop bolluğu hatırlamıyoruz. Fiyatları da oldukça uygun. Fiyatı görünce çinakop aldık. Daha önceden 100 TL’ye satıldığını görmüştük. Balık yemenin sağlığa iyi geldiği söyleniyor. Bunun için biz de çinakop aldık” ifadelerini kullandılar.

Öte yandan Samsun'da balık tezgahlarında mezgit 25 TL, barbun 40 TL, sarıkanat 100 TL, palamut tane 30 TL ve istavrit de kilosu 30 TL'den satılıyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.