Samsun’da Olgunlaşma Enstitüsü’nden Muhteşem Sergi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Olgunlaşma Enstitüsü’nden Muhteşem Sergi Samsun Olgunlaşma Enstitüsü’nün ‘Hayat Boyut Öğrenme Haftası’ nedeniyle hazırladığı birbirinden anlamlı eser ve kostümlerin oluşturduğu sergi Yeşilyurt AVM’de ziyarete açıldı.

Samsun Olgunlaşma Enstitüsü ‘nün moda tasarım, el sanatları ve seramik cam teknolojileri alanında yaptığı eser ve kostümlerin oluştuğu serginin açılışı Vali Doç. Dr. Dağlı’nın katılımıyla muhteşem bir törenle gerçekleştirildi.

3e61bb59 61b3 4305 be5a 06565cb9805f Ana Manşet

264db3ac 9eff 4767 a887 7ed9f156c87c Ana Manşet

GÖRKEMLİ AÇILIŞ
Yeşilyurt Alışveriş Merkezi’nde Kovid-19 tedbirleri kapsamında yapılan açılışa Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Fatma Arslan ve vatandaşlar katıldı.

7273ae73 91a4 4ddd b8c8 9e4d001b1b69 Ana Manşet

HEM SERGİ HEM DEFİLE
Hayat Boyu Öğrenme Haftası’nın Samsun’daki kutlama etkinlikleri çerçevesinde Samsun Olgunlaşma Enstitüsü’nün hazırladığı sergi 4 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.

Hazırlanan eserler hakkında bilgi veren Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Fatma Arslan, “Atölyelerimizde üretilen sanatsal ürünlerimizden oluşan bir sergi hazırladık. Malum salgın nedeniyle uzun zamandır hem ülkemizde hem dünya genelinde faaliyet yapılamadı. İnşallah bugün halkımızla buluşmanın, etrafımızda böyle güzel bir etkinliğe vesile olmanın onurunu, gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Hayat Boyu Öğrenme Haftası’na da Samsun Olgunlaşma Enstitüsü olarak ilimizde, bölgemizde 60 yıllık bir kurum olarak böyle bir hatıra bırakmak istedik. Selçuklu kostümlerimiz temalar bazında hazırlanıyor. 46 parçadan oluşuyor ancak burada sadece 6 tanesi mevcut. Osmanlı kostümlerimiz de 40 civarı. Bu kostümlerin yapılış süreci enstitümüz tarafında 8 yıl sürdü. Tüm Türkiye’deki, tüm Anadolu’daki yöresel giysileri, kadın-erkek giysileri üzerine çalıştık. Eylül ayında da onun sunumunu yapmayı planlıyoruz” dedi.
Sergide ebru sanatları, çinicilik, Osmanlı ve Selçuklu dönemi kostümleri de dahil olmak üzere 50’ye yakın eser bulunuyor. Sergilenen eserlerle birlikte öğrenciler tarafından giyilen Osmanlı ve Selçuklu kostümleri hem tarihe ışık tuttu hem de ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

79ebd258 d113 4e45 b5a0 68e051ec852c Ana Manşet

Dilber BAHADIR


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir