Samsun Cumhuriyet Meydanı'na kurulan Jandarma Genel Komutanlığı Trafik Daire Başkanlığı’ndan gelen mobil eğitim TIR'ı ve emniyet kemeri simülasyon aracı ile öğrenciler, trafik güvenliği konusunda, uygulamalı olarak bilgilendirildi.

KURALLAR ANLATILDI

İlkadım ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'na kurulan mobil eğitim TIR'ı ile öğrencilere teorik ve uygulamalı olarak trafik konusunda eğitimler verildi. Pedallı araçlar ile uygulamalı alanlarda trafik ışıklarına, kurallara, levhalara ve yaya geçitlerinde yayalara yol vermeleri konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Eğitim TIR'ının içerisinde ayrıca trafik kurallarını anlatan eğitici videolar izletilirken, aynı zamanda jandarma personeli trafik kuralları ve levhaları anlatıldı. 

UYGULAMALI OLARAK GÖSTERİLDİ

Yılport Samsunspor genç futbolcu ile anlaştı! Gelir gelmez kiralandı  Yılport Samsunspor genç futbolcu ile anlaştı! Gelir gelmez kiralandı 

Emniyet kemeri simülasyona aracında ise yetişkinlere emniyet kemerinin kullanımının önemi anlatıldı. Tasarlanan ve gerçek otomobilin kullanıldığı simülasyonda 10 kilometre hızla giden bir araç içerisinde bulunanların emniyet kemeri bağlı olduğunda nasıl tutulduğu uygulamalı olarak gösteriliyor ve aynı zamanda emniyet kemerinin önemini anlatan bilgilendirmeler yapılıyor. Eğitime katılan öğrenciler hem eğlendiklerini hem de trafik kuralları hakkında bilgi sahibi olduklarını söyledi.

"GELECEĞİN SÜRÜCÜLERİ BİLGİLENDİRİLİYOR"

Eğitimle ilgili bilgi veren Kıdemli Başçavuş İlker Güler, "Jandarma Genel Komutanlığı olarak, mobil eğitim TIR'ında ve emniyet kemeri similasyon aracıyla, sivil vatandaşlara trafik güvenliği konusunda eğitim düzenliyoruz. Mobil eğitim TIR'ımızda ilkokul öğrencilerine yönelik görsel ve teorik olarak trafik güvenliği konusunda bilgiler veriyoruz. Daha sonrasında uygulamalı olarak piste çıkartarak, araç kullanırken dikkat etmeleri gereken hususlar, özellikle öncelik yayanın manifestosu gereği, yayalara önce yol hakkı verilmesine özellikle vurguluyoruz. Geleceğin sürücüleri olarak onlara trafik güvenliğini aşılamaya çalışıyoruz" dedi. 

Haber Kaynak: Ömer Faruk KOCABAŞ

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.