doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun’da Öğrencilerden Anlamlı Farkındalık

Samsun'da-Öğrencilerden-Anlamlı-Farkındalık
Daha Fazla Göster

Samsun’da Öğrencilerden Anlamlı Farkındalık Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından meme kanseri farkındalık ayı olan ekim ayı kapsamında meme kanserine farkındalık çekmek amacıyla etkinlik düzenlendi

AW459317 03 Sağlık

Kurupelit Kampüsünde yer alan Yaşam Merkezinde düzenlenen etkinlikte; meme kanserinin erken tanısı, korunma yolları, meme kanseri taramaları ile ilgili bilgilendirmelerle birlikte Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) hakkında bilgiler verildi.

Etkinliğe katılan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Terzi, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser olduğunu ve bu kansere yönelik farkındalığın artmasının erken tanı dolayısıyla da tedavi için çok önemli olduğunu vurguladı.

AW459317 02 Sağlık

Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlknur Aydın Avci ise meme kanserine yönelik farkındalığın çok önemli bir sosyal sorumluluk olduğunu, öğrencilerinin bu şekilde farkındalıklarının arttırılarak toplumun bilinçlendirilmesine katkı sağlanabileceği, meme kanseri gibi yaygınlığı yüksek ve toplumsal etkileri geniş çaplı olan kanserlerle mücadelenin topyekun yapılması gerektiği konularına değindi.

AW459317 04 Sağlık

Ayrıca Prof. Dr. Avci, üniversitelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada sorumlulukları ve toplum sağlığının bu ve benzeri faaliyetlerle güçlendirilmesinin önemli olduğuna işaret etti.

Etkinlikte 480 öğrenci farkındalıkla ilgili eğitim alırken kurulan stantta çok sayıda el broşürü ve pembe maske dağıtıldı. Meme kanseri farkındalığına yönelik etkinlik uluslararası öğrenciler tarafından da dikkat çekti ve etkinlikte çeşitli ülkelerden üniversitemizde okuyan öğrencilere de bilgilendirme yapıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir