baskaynak Final Okulları cemre
 
5s dikey çarsan HRS Ajans

Samsun’da Öğrenciler Ay, Satürn ve Jüpiter’i Gözlemledi

featured

Samsun’da Öğrenciler Ay, Satürn ve Jüpiter’i Gözlemledi Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Astronomi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Prof. Dr. Güner Tural akademik danışmanlığında kurulan “Samsun Galaksi Topluluğu”ndan bir grup öğrenciyi ağırladı

Topluluk üyeleri planetaryumu ve gözlemevini ziyaret ederek, Astronomi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında merkez yönetimindeki akademisyenlerden bilgi aldı.

Güneşin batışının ardından Ay, Satürn ve Jüpiter’i teleskopla gözlemleyen öğrenciler, ilk defa teleskop ile gözlem yaptıklarını belirterek daha önce sadece ders kitaplarında fotoğraf olarak görebildikleri gezegenleri ve Ay’ı gözlemenin kendilerini heyecanlandırdığını ifade etti.

Samsun Galaksi Topluluğu akademik danışmanı Prof. Dr. Güner Tural da tarih boyunca insanlığın gökyüzüne büyük ilgisi olduğuna işaret ederek 2021 yılının Temmuz ayından itibaren merkez bünyesinde yer alan planetaryumu, 6 bin 522 öğrencinin ziyaret ettiğini, 2022 yılında ise öğrencilerin merak ve keşfetme duygusunu artırmayı hedefleyen etkinliklere yer vereceklerini kaydetti.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

AW513467 01 Samsun

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.