Samsun’da O Ürünün Üretimi Yüzde 90 Düştü! Tonlarca Elde Kaldı

samsun-kenevır-5-hazıran1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da O Ürünün Üretimi Yüzde 90 Düştü! Tonlarca Elde Kaldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üssü olarak ilan ettiği Vezirköprü İlçesi Narlısaray Mahallesi’nde kenevir üretimi yüzde 90 oranında düştü

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, Vezirköprü İlçesi Narlısaray Mahallesi’nde kenevir üretimin azaldığını belirterek, “Özel sektörün bu yıl geçen seneki ürünleri işlemesinden dolayı, üretimde bir azalma görüldü ” dedi.

YÜZDE 90 DÜŞTÜ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üssü olarak ilan ettiği Vezirköprü İlçesi’ndeki ekim alanlarında bir azalma yaşandığını belirten Prof. Dr. Aytaç, “Samsun’da geçen yıl 2 bin 300 – 2 bin 400 dekar üretim alanı vardı. Bu yıl ise 200 dekar alana düşerek, yüzde 90’lık bir düşüş yaşadı. Türkiye çapında beklentimiz bin 500 dekar civarında. Geçen yıl ise bu 4 bin 600 dekardı. Türkiye çapında 3’te 1 oranında düştü. Yükselmeyi de, düşmeyi de Samsun forse ediyor. Samsun bu konuda üretimin merkezi” ifadelerini kullandı.

 

samsun kenevir 5 haziran 1 Ana Manşet samsun kenevir 5 haziran 3 scaled Ana Manşet

ÜRETİM AZALDI
Önümüzdeki yıl üretim artacağını ifade eden Prof. Dr. Aytaç, “Geçen yıl sözleşmeli tarım yapan firmalar, geçen yıl ürettikleri ürünleri henüz eritemediler. Özel sektörün bu yıl geçen seneki ürünleri işlemesinden dolayı, üretimde bir azalma görüldü. Önümüzdeki yıl üretimin tekrar artacağını düşünüyorum. Su sorunu sadece Vezirköprü Narlısaray Mahallesiyle alakalı değil, Türkiye’de su sorunu var. Sulama konusunda bir takım çalışmalar var. Ancak, bunun da bir zaman alacağı muhakkaktır” diye konuştu.

samsun kenevir 5 haziran 2 Ana Manşet

SORUN SÜRÜYOR
Vezirköprü Narlısaray Mahallesi’nde kenevir üretimi yapan çifçilerin ürünlerinin elinde kaldığını belirtmesinin ardından çiftçiler ile firma arasında bir takım anlaşmazlıkların olduğu, çiftçilerin alıcı firma ile yaptıkları sözleşmede bir takım hususları karşılayamadığı, ürünün istenilen düzeyde olmadığı öğrenildi. Çiftçilerin elinde kalan ürünlerin, firmanın olduğu, firmanın ödemesi gereken tam tutarı ödemediği içinde ürünü alamadığı bilgisine ulaşıldı.

20 kenevir 2 scaled Ana Manşet

OLUMSUZ ETKİLEDİ
Mahalleli özel bir şirketin kendilerini kenevir ekmeye teşvik ettiğini, mahsulden sonra şirketin paralarını ödemediğini ve tonlarca kenevirin ellerinde kaldığını iddia etti. Yaşanan su problemi ve alım garantisi olmaması kenevirin ekim alanını olumsuz etkiledi. Mahalleli su probleminin giderilmesini ve kenevirin sanayisinin kurulmasını talep ediyor.

Merve İLHAN

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir