doğa yataks duru
5s akın bilgi

Samsun’da O Karar Esnafı Memnun Etmedi! “Sevindirici Değil”

samsunda-o-karar-esnafi-memnun-etmedi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da O Karar Esnafı Memnun Etmedi! “Sevindirici Değil” Samsun’da esnaf odası başkanları, kademeli normalleşme genelgesinde esnaf için değişen bir şey olmadığını ve destek verilmesi gerektiğini söyledi

Samsun’da esnaf odaları başkanları İçişleri Bakanlığınca yayınlanan ‘kademeli normalleşme’ye geçiş sürecinden umutlu olduklarını, esnafa bir an evvel gereken desteğin verilmesi gerektiğini dile getirdi

KADEMELİ NORMALLEŞME

SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek ve Samsun Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, İçişleri Bakanlığı’nın “kademeli normalleşme” genelgesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkanlar umutlu olduklarını ancak esnafa desteğin şart olduğunu söyledi.

17 esnaf odalari 1 scaled Ana Manşet

UMUDUM VAR

Kontrollü normalleşme süreciyle esnafın nefes alacağını umut ettiğini dile getiren Başkan Güler, “1 Haziran’dan sonra tamamen açılacağımızı düşünüyorum. Bu konuda umutluyum. İnşallah da öyle olur. 1 Haziran’a kadar da vakalar azalırsa her şeyin esnafın yararına olacağını umut ediyorum. İnşallah eski günleri unutmuş olacağız. Esnaf oldukça zor günler geçiriyor. Buna bir son vermek lazım” ifadelerini kullandı.

17 esnaf odalari 2 scaled Ana Manşet

“ESNEKLİK OLABİLİRDİ”

Esnafın can çekiştiğini ifade eden Başkan Sinecek, “1 Haziran’a kadar esneklik olabilirdi. Çünkü hiçbir yer açık değil. Çünkü gel-al- yada paket servis kapanmadan önce de vardı.17 günün sonunda biraz daha farklı açılmayı bekliyorduk. 1 Haziran’dan sonra ne olacak ? O da şüpheye düşürdü. Eskisi gibi oldu değişen bir şey olmadı. Esnaf hakikaten can çekişiyor. Ayrıca hızlı bir şekilde aşılama olsa zaten bütün sorunlarımız kalkıyor. Bu süreçte esnafa 30 bin TL 3 yıl vadeli, faizsiz kredi verilebilirdi. Tam kapanma sürecinde nefes alınabilirdi. Yani Umudumuz tam kapanmada vardı. Haziranda ne olur bilmiyoruz” dedi.

17 esnaf odalari 3 Ana Manşet

“HİÇ SEVİNMEDİK”

Yarı kapasite ile açılmayı beklediklerini kaydeden Başkan Balcı ise şunları söyledi: “Bizim için sevindirici değil. Paket servisi yapamayan esnaf da var. Bundan verim alamayan da zaten kapatmış durumda. Bir yılı aşkındır kapalı olan esnaf da var. En azından Ramazan öncesi olduğu gibi yüzde 50 kapasite ile açılabilirdi. Bu uygulama bizi mutlu ederdi. Bu manada bizim için değişen bir şey olmadı. Esnaf can çekişiyor, perişan halde, oldukça mağdur. Esnafa destek bekliyoruz. Esnafın hareketini sağlayabilecek, işini yapabilecek, kepenk kapatmayacak şekilde cazip bir şekilde bir destek bekliyoruz.”

Dilber BAHADIR


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir