Samsun’da O Ramazan Geleneğine Koronavirüs Engeli

samsundaki-o-ramazan-gelenegine-korona-engeli
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da O Ramazan Geleneğine Koronavirüs Engeli Samsun’da yıllardır Ramazan ayında açık olan ve gelenek haline gelen namaz saatini bekleyenlerin dinlenmesi için açık olan çay ocaklarının önündeki oturaklar koronavirüs önlemi kapsamında söküldü

 

Samsun’da yıllardır Ramazan ayında açık olan ama çay satışı yapmayıp, oruç tutup, namaz saatini bekleyenlerin dinlenmesi için açık olan çay ocaklarının önündeki oturakların süngerleri, fiziksel mesafenin korunması amacıyla söküldü.

AW306093 01 Ana Manşet

Salgın öncesi Ramazan ayında birçok esnaf, lokanta, kahvehane, çay ocağı, pastane gibi yerler faaliyetlerini sürdürüyordu. Ancak Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan tarihi Saathane Meydanı civarındaki çay ocaklarında ise dükkanlar açık olmasına rağmen çay satışı yapılmıyordu. Oruçlu olan vatandaşlar çay ocaklarına oturup, Büyük Cami’de namazlarını kıldıktan sonra iftar saatine kadar zaman geçiriyorlardı. Çay ocağı sahipleri de Ramazan dolayısıyla ocağın altını iftardan önce yakmıyordu.

samsundaki o ramazan gelenegine korona engeli Ana Manşet

Bu Ramazan ayında da yıllardır devam eden gelenek, tekrar korona virüsü engeline takıldı. Saathane civarındaki çay ocakları korona yasakları dolayısıyla sadece esnafa servis yaparken, çay ocaklarının önünde bulunan oturakların ise fiziksel mesafeyi korumak adına süngerleri çıkartıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir