Samsun’da O Alanlar Azaldı! ‘Destek Şart’

samsunda-tarim-alanlari-azaliyor
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da O Alanlar Azaldı! ‘Destek Şart’ Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Hasan Çobancı, tahıl ve diğer ürünlerin ekildiği alanların azaldığını belirterek, üreticinin desteklenmesi gerektiğini söyledi

Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Hasan Çobancı, hububat için yıllardır uygulanan fiyat ve destek politikalarının, üreticileri ekonomik olarak nasıl etkilediği anlayabilmek için; Samsun özelinde işletme büyüklükleri de göz önüne alınarak, buğday üretimi yapan çiftçilerin asgari ücret seviyesinde gelir elde etme koşullarının üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

03 ziraat muh 1 scaled Ana Manşet

EKİM AZALIYOR

Samsun ilindeki işletmelerin küçük işletmeler olduğuna dikkat çeken Çobancı, ” Samsun’da yıllar itibariye toplam tarım arazileri azaldığı gibi, ekilen arazilerde azalma görülmektedir. TÜİK verilerine göre 2000-2020 yılları arasında işlemli tarım yapılan alanlardan tahıl ve diğer ürünlerin ekildiği alanlar 278 bin 429 hektardan yüzde 19,50 azalarak 224 bin 224 hektara düşmüştür. Bu veriler incelendiğinde 2000-2020 yıllarında tarım alanlarında azalma ve tahıl ve diğer ürünlerin ekiliş alanlarında düşüş vardı” dedi.

ÜRETİM ARTIRILMALI

“Samsun’un kıraç arazilerinde kuru koşullarda yapılan buğday üretiminde verimin düşük olması ve girdi fiyatlarının fazla olması nedeni ile yeterli gelir ele edilememektedir” ifadelerini kullanan Çobancı sözlerine şunları ekledi, “Bu nedenle çiftçi tarımı hububat tarımını terk etmekte ve şehir merkezlerine göç artmaktadır. Buğday üretim alanlarının artması, buğday üretiminden elde edilecek gelirin artırılmasıyla mümkün olacaktır.Bunun için çiftçi desteklenerek, üretimin artırılması gerekmektedir.”

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir