doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun’da Milyonlar Boşa Mı Harcandı?

Daha Fazla Göster

Samsun’da Milyonlar Boşa Mı Harcandı? Samsun’un 19 Mayıs İlçesi’nde OKA işbirliğiyle 6 milyon liraya yapılan Buzağı Can Sütü Üretim ve Eğitim Tesisi’ni Büyükşehir Belediyesi gözden çıkardı

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) iş birliğiyle 19 Mayıs İlçesi’nde buzağı ölümlerini önlemek amacıyla kurduğu Buzağı Can Sütü Üretim ve Eğitim Tesisi’ni gözden çıkaran Mustafa Demir, “Bir belediye ya da kurum çıkarsa, üstüne de para ödeyerek hemen veririm” dedi.

WhatsApp Image 2021 11 08 at 17.05.32 1 Ana Manşet

CHP’Lİ TEKCAN TESİSİ SORDU

Gündem dışı görüşmelerde CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, Büyükşehir Belediyesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) iş birliğiyle yaklaşık 6 milyon liraya hayata geçirilen ‘Buzağı Can Sütü’ Projesi kapsamında 19 Mayıs İlçesi’nde eski bir ilkokulun bulunduğu arazi satın alınarak yapılan ‘kolostrum ikame tozu’ üretecek olan Buzağı Can Sütü Üretim ve Eğitim Tesisi’nin akıbetini sordu.

WhatsApp Image 2021 11 08 at 17.05.33 Ana Manşet

‘ÜSTÜNE PARA VERİRİZ’

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, Tekcan’ın sorusunu şöyle yanıtladı:

“Hemen söyleyeyim Atakum Belediyesi’nin talebi olursa hemen konuşuruz. Bilgiler var, sözleşmeler var. Yapmak istediğimizi son derece yerinde olduğunu bilmenizi istiyorum. Buranın yapılması bir defa ticari olarak ve mevcut ürünle işletmek mümkün değil. Bir tane inek doğdu onun sütü lazım. İlk 2-3 günkü süt önemli. Onu hemen toplamanız lazım. Tonlarca sütü bir anda almıyorsunuz ki, doğru ve uğraşılması gereken bir yöntem. Bunu en iyi yapabileceğine inandığımız bir işletme yapılıyor orada. Bir belediye ya da kurum çıkarsa hemen veririm. Üstüne para veririz. Bilginiz olsun” diye konuştu.

WhatsApp Image 2021 11 08 at 17.07.59 1 Ana Manşet

DAVA AÇILMIŞTI

Bu arada, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 milyon 300 bin lira harcanarak yapımına devam edilen, 3621 sayılı ‘Kıyı Kanunu ve Uygulama Yönetmenliği’ ve mevcut ‘İmar Planı’na aykırı olduğu gerekçesi ile dava açılan ‘ALO 153 Kent Yönetim Merkezi’nin son durumunu soruldu.

WhatsApp Image 2021 11 08 at 17.05.34 1 Ana Manşet

‘MEVZUATA UYGUN’

Kıyı kenar çizgisi içerisinde kalsa dahi yapının mevzuata uygun olduğunu söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Bununla ilgili şu an gündemimizde olan bir madde var. Kıyı kenar çizgisinin içerisinde kalsa dahi yapılan yapı mevzuata uygun bir yapıdır. Özel mülkiyete konu edilen bir yapı değildir. Teknik alt yapı hizmeti sunabilecek bir yapıdır. Bahseden ruhsatlarda planla uyumlu olarak ruhsatlandırılmıştı. Gelecek olan bir yargı kararı var. Onunla ilgili de bir de gündem maddemiz var. Komisyonlara havale edilmiştir” diye konuştu.

Meclis, 61 gündem maddesi ve gündem dışı maddeleri komisyonlara havale etmesiyle sona erdi.

WhatsApp Image 2021 11 08 at 17.05.35 Ana Manşet

WhatsApp Image 2021 11 08 at 17.05.32 Ana Manşet

Hakan AKGÜN – Umut Can EREN

GÜNCEL SAMSUN HABERLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ SAMSUN HABER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir