Uzman Anahtar Final Okulları cemre
 
Samsun Sürücü Kursu akın HRS Ajans

Samsun’da Mesleki Eğitimde Yeni Dönem! Hacı Eyüb Güler: “Genç İşsiz Azalacak”

featured

Samsun’da Mesleki Eğitimde Yeni Dönem! Hacı Eyüb Güler: “Genç İşsiz Azalacak” SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, yapılan düzenleme ile mesleki eğitimde yeni bir dönem başladığını genç işsizliğin azaltılması için önemli bir adım olduğunu söyledi

SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, yapılan düzenleme mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin her ay aldıkları asgari ücretin 3’te 1’i kadar ücretin tamamı, artık devlet tarafından ödeneceğini ve bazı teşvikler uygulanacağını belirterek, “Genç işsizliğin azaltılması ile ilgili çok önemli bir adımdır. İş gücü piyasasında artık ‘aradığım elemanı bulamıyorum’ mazereti kalkacak” dedi.

WhatsApp Image 2022 01 12 at 14.09.21 Ana Manşet

ASGARİ ÜCRETİN YARISINI ALACAKLAR

Başkan Güler, değişiklikle birlikte mesleki eğitim merkezlerine yönelimin artacağını belirterek, “Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin her ay aldıkları asgari ücretin 3’te 1’i kadar ücretin tamamı, artık devlet tarafından ödenecek. 3. sınıf sonunda kalfa olan öğrencilerin aldıkları ücret, asgari ücretin 3’te 1’inden asgari ücretin yarısına yükseltildi. Bu ücretin tamamı da devlet tarafından ödenecek. Ustalık yeterliliği kazanmış olanlar, mesleklerinde en az 10 yıl çalıştıklarını belgelemeleri durumunda bakanlık tarafından açılan iş pedagoji kursu sınavına doğrudan katılabilecek ve başarılı olanlara usla öğreticilik belgesi verilebilecek “dedi.

‘ELEMAN BULAMIYORUM” MAZARETİ OLMAYACAK

Değişiklikle mesleki eğitim merkezlerinin güçleneceğini ifade eden Güler, şunları söyledi: “Genç işsizliğin azaltılması ile ilgili çok önemli bir adımdır. Bu yeni düzenleme ile devlet işveren üzerindeki maddi yükü alırken, iş gücü piyasasında yetişmiş elemanı bulamayan işveren de mesleki eğitim sayesinde aradığı elemanı kendisi yetiştirebilecek. Mesleki eğitimde yeni bir dönem başlayacak. İş gücü piyasasında artık ‘aradığım elemanı bulamıyorum’ mazereti kalkacak. Dolayısıyla mesleki eğitime olan ilginin artarak devam edeceğini, mesleki eğitimin çok daha güçlü hale geleceğini umut ediyoruz. Eğitimini yarıda bırakmış. Tamamlayamamış. örgün eğitme devam edemeyen gençleri de , Mesleki eğitim merkezlerine müracaat ederek eğitimlerini tamamlamaları ve meslek sahibi olmaları konusunda uyarıyoruz.”

Dilber BAHADIR

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.