Uzman Anahtar Final Okulları cemre
 
5s dikey Uzmanlar Petrol HRS Ajans

Samsun’da Manda Sütünün İyi Geldiğini Duydu, İşe Koyuldu

featured

Samsun’da Manda Sütünün İyi Geldiğini Duydu, İşe Koyuldu  Samsun’da Derya Sözen, kayınpederinin hastalığa yakalanmasının ardından manda sütünün iyi geldiğini duyması üzerine eşiyle kurduğu çiftlikte 250 büyükbaş hayvan yetiştiriyor.

Almanya’da gıda sektöründe firmalarda yöneticilik yapan Derya Sözen, 10 yıl kadar önce kayınpederinin pankreas kanserine yakalanması üzerine döndüğü Türkiye’de, hastalığa sütünün iyi geleceği tavsiyesi üzerine manda yetiştirmeye başladı

Manda Sutunun Iyi Geldigini Duydu Ise Koyuldu 2 scaled Ana Manşet

KANSERE YAKALANDI
Almanya’da üniversiteden mezun olduktan sonra gıda sektöründe farklı firmalarda yöneticilik yapan 38 yaşındaki Derya Sözen, Bayram Sözen ile evliliğinden 2 çocuk sahibi oldu. Yaklaşık 10 yıl önce kayınpederinin pankreas kanserine yakalanması üzerine eşiyle Türkiye’ye dönme kararı alan Derya Sözen, Samsun’un 19 Mayıs İlçesi’nde kendilerine yeni bir hayat kurdu.

Manda Sutunun Iyi Geldigini Duydu Ise Koyuldu 3 scaled Ana Manşet

YENİ BİR HAYATA BAŞLADI
Kayınpederinin hastalığına manda sütünün iyi geleceği tavsiyesi üzerine birkaç hayvan alıp eşiyle beslemeye başlayan Sözen, bu işi sevince çiftlik kurmaya karar verdi. Zamanla işlerini büyüten Sözen çiftinin çiftliklerinde bugün 200 mandanın yanı sıra 50 inekleri bulunuyor. Derya Sözen, Türkiye’ye döndükten sonra yeni bir hayata başladıklarını söyledi.

Manda Sutunun Iyi Geldigini Duydu Ise Koyuldu 1 scaled Ana Manşet

TAMAMEN DOĞAL
Eşinin köyünde 10 dönümlük alanda kurdukları çiftlikte manda yetiştirmeye başladıklarını belirten Sözen, “Mandaları çok seviyorum. Tamamen doğal ve stressiz ortamda ailemle manda yetiştiriyoruz.” dedi.

Manda Sutunun Iyi Geldigini Duydu Ise Koyuldu 4 scaled Ana Manşet

HUZUR VERİYOR
Bütün gününü mandalarla geçirdiğini anlatan Sözen şöyle devam etti:”Sabahları erken kalkıp sporumu yapıyorum. Çocukları okula gönderiyorum. Daha sonra ahıra geçip mandaların süt sağımını ve bakımını, beslenmesini yapıyorum. Burada ineklerimiz, tavuklarım ve atlarım var. Çok mutlu ve huzurlu bir hayat sürüyoruz. Kimse inanamıyor burada mandacılık yaptığıma. Dışarıda modern giyinip eve gelip bu kıyafetleri giyip nasıl ahırda çalıştığıma inanamıyorlar ama çok huzurlu bir hayat. İlk başlarda çekindim ama şu an hayvanlar bana daha alışkın diyebilirim. Onlara sevgiyle yaklaşınca onlar da o şekilde geliyor. Şehir hayatı insanı yoruyor ama hayvanlarla ilgilenmek, traktörle işler yapmak, yem götürmek, buzağı emzirmek terapi gibi, huzur veriyor, sakinleştiriyor beni.”

Manda Sutunun Iyi Geldigini Duydu Ise Koyuldu 5 scaled Ana Manşet

ARAŞTIRMA YAPIYORUM
Elde ettikleri sütten yoğurt, kaymak ve peynir ürettiklerini dile getiren Sözen, Avrupa ile bağlarını koparmadığını, zaman zaman Almanya ve Hollanda’ya giderek manda çiftliklerini gezdiğini, işini nasıl büyütebileceği konusunda araştırma yaptığını aktardı.

Manda Sutunun Iyi Geldigini Duydu Ise Koyuldu 6 scaled Ana Manşet

“HAYALİMDİ, GERÇEK OLDU”
Bayram Sözen ise “Bu işi bu kadar ilerletmemizin yegane sebebi eşim. Zorluklarla karşılaştık fakat çocukluk hayalimdi çiftliğimiz, hayvanlarımız olsun, çocuklarımızı doğal ortamda büyütelim. Bunu gerçekleştirmiş oldum.” diye konuştu.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.