İl genelinde hizmet veren halk kütüphanelerinde devam eden çalışmalar ve yeni kütüphane projelerinin değerlendirildiği 2022 Yılı 3. Dönem Kütüphaneneler Eşgüdüm Toplantısı, Vali Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı'nın başkanlığında, Vali Yardımcısı Şevket Cinbir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal ile il ve ilçe halk kütüphanelerinin müdür ve yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Samsun'da 7 araç mahsur kaldı!  Yardıma belediye ekipleri koştu Samsun'da 7 araç mahsur kaldı!  Yardıma belediye ekipleri koştu

Öğrencilere okuma kültürünü kazandırarak öğrencilerin sorgulayan, araştıran, analitik düşünen ve bilgi üreten bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, onları hayata ve geleceğe hazırlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi kapsamında Samsun’ da tüm okullarda kütüphane açıldı. Samsun’da kütüphane ihtiyacı olan 192 okula kütüphane yapılarak öğrencilerin kullanımına kazandırıldı. İl genelindeki okullarda bulunan toplam kütüphane sayısı 896’ya ulaştı.

"DAHA FAZLA GAYRET GEREKLİ"

Bilgi ve kültür mirasımızı gelecek kuşaklara aktararak, medeniyetimizin gelişimine önemli katkılar sağlayan kütüphanelerimizin vatandaşlarımız için bir üniversite niteliğinde olduğunu ve yaşam boyu sürecek eğitimi devam ettirerek, okuma alışkanlığının tabana yayılmasına önemli katkılar sunduğunu dile getiren Vali Dağlı, “Samsun’da Gazi İl Halk Kütüphanemizle birlikte sayısı 18’i bulan ve hızla yayılan halk kütüphanelerimizde 366.949 kitap mevcuttur ve bunların sayısı her geçen gün artmaktadır. İlimiz genelinde 2021 yılında 104.019 olan üye sayısı 2022 yılında 117.517’ye, 2021 yılında 105.457 olan ödünç alınan kitap sayısı ise 2022 yılında 162.697’ye ulaşmıştır. Bu artışlar memnuniyet ve umut verici olmakla birlikte bu sayıları çok daha yukarılara taşımak ve evlatlarımıza küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için daha fazla gayret göstermek durumundayız. Çünkü kitap okuyan bir nesil her alanda başarılı olacak, Türkiye Yüzyılı’nın inşasına büyük bir katkı sunacaktır.” dedi.

"KİTAP SAYIMIZI YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Proje kapsamında Samsun’ da yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi kapsamında ilimizde kütüphanesi bulunmayan 192 okulumuza kütüphane yaptık. Bu kütüphanelerin donatım malzemeleri ilimizdeki meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezlerinde üretildi. Ayrıca bakanlığımızın hayat boyu öğrenme kurumlarında geri dönüşüm ve sıfır atık temalı eğitim ve farkındalık çalışmaları kapsamında 17 ilçemizin tamamında geri dönüşüm kütüphaneleri kurularak hizmete açıldı. Yine mevcut ve yeni yapılan kütüphanelerimizi içerik açısından zenginleştirmek amacıyla kütüphanelerdeki kitap sayılarını artırdık. Kütüphanelerimizde daha önce 645 bin 380 kitap bulunurken bugün itibarıyla bu sayıyı 1 milyon 352 bin 652’ye çıkarttık. Yaptığımız planlama ve projelerle en kısa sürede kitap sayımızı 2 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.